Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանները բողոքարկում են դատարանի որոշումը
ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբը բողոքարկում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ ընդունված որոշումը՝ ԱԱԾ-ի միջնորդության վերաբերյալ։  Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցը՝ կալանքը երկարաձգելու համար:
«Դատարանը մերժեց մեր` գրավի դիմաց Խաչատրյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Մեզ համար սա անսպասելի որոշում չէր։ Սակայն Դատարանի որոշման մեջ ակնհայտ խնդիրներ կան, որոնք, ըստ էության, որևէ իրավական հնարավորություն չկար շրջանցելու, այսինքն այնպիսի ուղիղ պահանջներ կային կալանքից ազատելու, սակայն դատարանը անտեսել է դրանք», - ասել է Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանները միջնորդություն էին ներկայացրել Դատարան որպես այլընտրանքային խափանման միջոց թույլատրելի ճանաչել գրավի կիրառումը՝ առաջարկելով 230 մլն դրամ։ Դատարանն այդպես էլ չի կարողացել պատճառաբանել, թե ինչու է եկել այն համոզման, որ ազատության մեջ մնալու դեպքում Գագիկ Խաչատրյանը կարող է թաքնվել վարույթն իրականացնող մարմնից կամ խոչընդոտել գործի քննությանը, եթե շուրջ 6 ամից նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառված եղել չհեռանալու մասին ստորագրությունը և նա այդ ընթացքում գտնվել է ազատության մեջ, սակայն թաքնվելու կամ խոչընդոտելու գոնե մեկ փորձ չի կատարել, չնայած որ քաջատեղակ է եղել իր նկատմամբ իրականացվող գործընթացների մասին:
Ինչ վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի առաղջական վիճակին, փաստաբան Երեմ Սարգսյանն ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ այն իրականում բավականին ծանր է։
«Կան համապատասխան բժշկական փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ Խաչատրյանը պետք է ազատ արձակվի, դա փաստ է:  Ցավոք սրտի ինչպես նախաքննական մարմինը և դատախազությունն, այնպես էլ դատարանները բավարար և համարժեք ձևով չեն արձագանքում Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ առկա փաստաթղթերին և բժիշկներին նախազգուշացումներին:  Արդեն իսկ հաստատված փաստ է, որ ՀՀ պետական մարմինների երկարատև անգործության հետևանքով Գագիկ Խաչատրյանի առողջությանը զգալի վնաս է պատճառվել և եթե այս անգործությունը շարունակվի, ապա լուրջ անդառնալի հետևանքներ կարող են առաջանալ, որի պատասխանատվությունը կրելու է պետությունը », - ասել է Սարգսյանը։
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը, գտնվելով Գերմանիայի Դաշնությունում, քննիչի առաջին իսկ հեռախոսային կանչով, ընդհատել է հետվիրահատական պարտադիր բուժումը և վերադարձել ՀՀ ու ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին, որպեսզի հնարավորություն տա իր ներկայությամբ ամբողջական և օբյեկտիվ քննություն կատարել։ Սա այն դեպքում, երբ նա կրկնակի վիրահատության կարիք ունի։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն արդեն երկու ամիս է, ինչ կալանքի տակ է։ Նա մեղադրվում է 2008-2014թթ. պետական գործունեության ընթացքում թույլ տված ենթադրյալ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և գույքի վատնման գործով։
Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, և նրա փաստաբանական խումբը պնդում է, որ դատարանի տրամադրության տակ չի եղել և դատաքննության ժամանակ դատարանը չի հետազոտել գոնե մեկ ապացույց, որը հնարավորություն կտար ողջամիտ ենթադրություն անել, որ Գագիկ Խաչատրյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրված մեղադրանքում նշված հանցագործությունը ընդհանրապես տեղի է ունեցել, և որ Գագիկ Խաչատրյանը որևէ առնչություն ունի դրա հետ:

The legal team representing Gagik Khachatryan, the former Chairperson of the State Revenues Committee and the former Minister of Finance, will appeal the decision of the Yerevan general jurisdiction court (judge Artush Gabrielyan presiding) on the motion submitted by the National Security Service. The National Security Service had filed a motion to detain Gagik Khachatryan on remand.
“The court rejected our request to release Khachatryan on bail. This decision was not unexpected for us. However, the court decision contains some obvious points that could not be legally ignored. In other words, there were obvious grounds to release him from detention, but the court ignored them,” said Yerem Sargsyan, Gagik Khachatryan’s lawyer.
Gagik Khachatryan’s lawyers had motioned the court to consider bail as an alternative to detention. They had suggested setting the bail at 230 million AMD. The court failed to provide any explanation as to why it decided that, if released from detention, Gagik Khachatryan would hide from the investigation authorities or hinder the investigation, given the fact that he had been free for nearly 6 months before that, under a signed pledge not to leave, and had not once tried to hide or hinder the investigation, even though he was well aware of the process against him.
As for Gagik Khachatryan’s health condition, the lawyer Yerem Sargsyan emphasized once again that it remains quite serious.
“There are relevant medical documents indicating that Khachatryan must be released. It’s a fact. Unfortunately, both the investigation authorities and the prosecutor’s office, as well as the courts do not react appropriately and sufficiently to these documents and to the doctors’ warnings about Gagik Khachatryan’s health. It is already proven that the inaction of the RA state bodies has already caused significant damage to Gagik Khachatryan’s health. If this inaction continues, it may have serious and irreparable consequences, and the state will be responsible for this,” Yerem Sargsyan said.
To note, while in Germany, Gagik Khachatryan interrupted his mandatory post-surgery treatment and returned to the Republic of Armenia at the first call of the investigator, and reported to the investigative authorities, so that his presence could contribute to a complete and objective investigation. However, he needs a second surgery.
Gagik Khachatryan, the former Minister of Finance and the former Chairperson of the State Revenues Committee has been in detention for a month already. He is accused of the alleged abuse of power and misuse of state property while in public service from 2008 to 2014.
Khachatryan does not accept the charges against him. His lawyer claims that the court does not have a shred of evidence that would allow it to form reasonable suspicion that the crime described in Article 179, paragraph 3(1) of the RA Criminal Code has occurred and that Gagik Khachatryan may have any connection with it.