«Ադեկվադ»-ի ղեկավար Արթուր Դանիելյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ԱԱԾ
Քիչ առաջ «Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն, տեղեկանում ենք «Ադեկվադ»-ի տարածած հաղորդագրությունից։
«Մեր իրավապահ մարմինները՝ ոստիկանությունը, դատախազությունը, հատուկ քննչական ծառայությունը, շարունակում են չկատարել իրենց պարտականությունները:
Հիշեցնենք, որ խոսքն այն մասին է, որ ոստիկանությունը հրաժարվել էր դիմել վարչական դատարան՝ բարձրացնելու Նիկոլ Փաշինյանի վարչական պատասխանատվության հարցն առանց համայնքի ղեկավարին օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու հավաք անցնակցնելու համար: Վերջինս, 2019 թվականի մայիսի 19-ին քաղաքացիներին կոչ անելով հաջորդ օրվա առավոտյան շրջափակել Հայաստանում գործող դատարանների մուտքերն ու ելքերը, փաստացի կազմակերպել էր հանրային հավաք և չէր ծանուցել այն բոլոր համայնքների ղեկավարներին, որտեղ կային դատարանների նստավայրեր:
Հրաժարվելով դիմել վարչական դատարան՝ ոստիկանության արդեն նախկին պետ Վալերիյ Օսիպյանը կատարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) նախատեսված արարք: Այդ առիթով քրեական գործ հարուցելուց հրաժարվեցին ՀՀ գլխավոր դատախազը և հատուկ քննչական ծառայության պետը: Ոստիկանապետի հրաժարականից հետո մենք դիմեցինք նաև ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանին, որպեսզի վերջինս Փաշինյանին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հարցով դիմերի վարչական դատարան, բայց կրկին ստացանք մերժողական պատասխան:
Արդյունքում կարծում ենք, որ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում կատարել են ոչ միայն Վալերիյ Օսիպյանը, այլև Արթուր Դավթյանը, Սասուն Խաչատրյանը և Արման Սարգսյանը:
Սպասենք ԱԱԾ-ի պատասխանին և հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ի կողմից ևս քրեական գործ չհարուցելու դեպքում այս հարցի վերջին հանգրվանը լինելու է Փաշինյանի կողմից այդքան չսիրված ու շրջափակված ԴԱՏԱՐԱՆԸ:

Руководитель партии «Адеквад» Арур Даниелян представил СНБ сообщение о преступлении
Руководитель партии «Адеквад» Артур Даниелян немногим ранее представил сообщение о преступлении в Службу национальной безопасности.
«Наши правоохранительные органы – полиция, прокуратура, специальная следственная служба – продолжают не выполнять свои обязанности.
Напомним, речь идет о том, что полиция отказалась обратиться в административный суд, чтобы поднять вопрос об административной ответственности Никола Пашиняна за проведение митинга без уведомления руководителя общины в установленном законом порядке. Последний, 19 мая 2019 года, призвав граждан на следующий день с утра блокировать входы и выходы действующих судов в Армении, фактически организовал публичное мероприятие (митинг) и не уведомил руководителей всех общин, в которых есть резиденции судов.
Отказавшись обратиться в административный суд, уже бывший начальник полиции Валерий Осипян совершил преступление, предусмотренное ч.1 ст.308 Уголовного кодекса Армении (злоупотребление служебными полномочиями).
Генеральный прокурор Армении и начальник Специальной следственной службы также отказались возбудить уголовное дело по данному факту.
После отставки начальника полиции мы обратились также к и.о. начальника полиции Арману Сарксяну с тем, чтобы он обратился в административный суд по вопросу привлечения Пашиняна к административной ответственности, однако снова получили отказ.
В результате мы считаем, что не только Валерий Осипян, но и Артур Давтян, Сасун Хачатрян и Арман Саркисян злоупотребили своими служебными полномочиями.
Дождемся ответа СНБ и напомним, что если СНБ также не возбудит уголовное дело, последней точкой рассмотрения этого вопроса станет столь нелюбимый и заблокированный Пашиняном СУД.