Իրական ժողովրդավարությունն է աշխարհում շատ պետությունների համար լրջագույն մարտահրավեր դարձած պոպուլիզմի պատասխանը. Սերժ Սարգսյանը՝ ԱՄՆ դեսպանին
05/11/2019 20:03
Նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի հանդիպումը` վերջինիս նախաձեռնությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀԿ ԳՄ և ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներ:
«Ես արժևորում եմ ԱՄՆ դեսպանատան երկարամյա հարաբերությունները Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունների, այդ թվում՝ ՀՀԿ-ի հետ։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ Հայաստանի ժողովրդավարական, տնտեսական ու սոցիալական կառավարմանն աջակցելու իր հանձնառությանը, ինչպես դա եղել է մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 27 տարիներին»,-ասել է դեսպան Թրեյսին:
Հանդիպման ընթացքում դեսպանը ՀՀԿ նախագահից հետաքրքրվել է Հանրապետական կուսակցության առաջիկա ծրագրերով ու գործունեության ուղղություններով և հավաստիացրել,  որ այսուհետ նման հանդիպումներ պարբերաբար կնախաձեռնվեն:
Դեսպան Թրեյսիի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, առկա մտահոգությունները, դրանց վերաբերյալ ՀՀԿ դիրքորոշումները,  անդրադարձել տնտեսության և անվտանգության խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա վիճակին, ինչպես նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման պատեհ առիթով շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ  Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը հաստատող թիվ 296 բանաձևի ընդունման կապակցությամբ:
«Հայաստանի իրական ժողովրդավարացումն այլընտրանք չունի: Մենք երկար տարիներ աշխատել ենք այդ ուղղությամբ` միաժամանակ կառուցելով փոխշահավետ գործընկերային հարաբերություններ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի հետ: Իրական ժողովրդավարությունն է աշխարհում շատ պետությունների համար լրջագույն մարտահրավեր դարձած պոպուլիզմի պատասխանը: Մեր կուսակցության համար շարունակելու են գերակա մնալ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հարցերը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

The real democracy is response to the populism which has become serious challenge in many states: Serzh Sargsyan
05/11/2019 20:38
Chairman of the Republican Party of Armenia, Armenia’s third president Serzh Sargsyan met today at the party’s central office with the U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy, at the latter's initiative.
Representatives of the RPA and U.S. Embassy in Armenia attended the meeting.
“I value the U.S. Embassy’s longstanding relationship with Armenia’s political parties, including the RPA. The United States remains committed to supporting Armenia’s democratic, economic and social governance, as we have been throughout the 27 years of our diplomatic relationship,” Ambassador Tracy said.
During the meeting the ambassador asked to brief about the upcoming programs of the Republican party and expressed conviction that such meetings will be initiated periodically.
With the request of Ambassador Tracy Serzh Sargsyan also briefed on the domestic political situation in Armenia, the existing concerns, the party’s positions over them, referred to the issues and challenges in the economic and security sectors, current stage of the peace talks over Nagorno Karabakh conflict settlement as well as prospects of development of Armenian-U.S. relations.
Serzh Sargsyan also expressed gratitude for the adoption of the Resolution recognizing the Armenian genocide by the U.S. House of Representatives.
“Armenia’s real democratization has no alternative. We have worked in this direction for many years building mutually beneficial partnership relations, including with the USA. The real democracy is response to the populism which has become serious challenge in many states of the world. The issues of Armenia and Artsakh’s security, stability and peace in the region will continue being priority for our party,” Serzh Sargsyan said.