Հինգ կրակոցի համար ՀԱՊԿ-ին դիմելը կնշանակի, որ հայկական բանակը բավարար մարտունակ չէ. Մարուքյան
Չեմ կարծում, որ Հայաստանի վրա մի քանի կրակոցի պայմաններում մենք պետք է դիմենք ՀԱՊԿ-ին, թե եկեք, մեզ պաշտպանեք։ Դա կնշանակի, որ հայկական բանակը բավարար մարտունակ չէ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Մենք պետք է այնքան հզոր լինենք և այսօր էլ այնքան կանք, որ 5 կրակոցին ի պատասխան կարողանանք 500 հատ կրակել։ Այդպես արվում է, այդպես պետք է արվի։ ՀԱՊԿ-ի պայմանագիրը կարող է գործել, երբ լայնածավալ պատերազմ լինի և մենք պաշտոնապես դիմենք», - ասաց նա։
Հարցին, իսկ եթե ադրբեջանական կողմի կրակոցները պարբերակա՞ն բնույթ են կրում, Մարուքյանը պատասխանեց՝ դա նորություն չէ, հայկական կողմն այդ դեպքում պատշաճ պատասխանն գործողությունների է դիմում։
«Խնդիրն այն է, արդյոք ուզում ենք դիմել ՀԱՊԿ-ի աջակցությանը և ապագայի հետ կապված՝ պարտավորությունների տակ մնանք։ Ես չէի ուզի, որ դիմեինք այդ կառույցին, որ այն մեզ աջակցեր», - նշեց պատգամավորը։

Обращение в ОДКБ из-за 5 выстрелов будет означать, что армянская армия недостаточно боеспособна – Эдмон Марукян
«Не считаю, что нужно обращаться в ОДКБ и просить помощь из-за нескольких выстрелов в направлении Армении. Это будет означать, что армянская армия недостаточно боеспособна», - заявил сегодня журналистам руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Мы должны быть такими сильными, и сегодня являемся таковыми, чтобы выстрелить 500 раз в ответ на эти 5 выстрелов. Так делается, так должно делаться. Договор с ОДКБ может действовать во время широкомасштабной войны, и если мы официально обратимся в ОДКБ», - сказал Эдмон Марукян.
На вопрос, а если выстрелы со стороны Азербайджана носят постоянный характер, Эдмон Марукян отметил, что это не новость и в таком случае армянская сторона прибегает к ответным действиям.
«Вопрос в том, ходим ли мы обратиться за поддержкой в ОДКБ, чтобы в будущем быть обязанным. Я бы не хотел, чтобы мы обращались за помощью к этой структуре», - отметил депутат.