Թրամփ. The New York Times-ը ԻՊ առաջնորդի վերացման բոլոր արժանիքները վերագրել է շանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ շուտով Սպիտակ տուն կբերեն շանը, որին օգտագործել են «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդի՝ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի վերացման գործողության ժամանակ:
«Նրանք (The New York Times-ը) գործողությունն այնքան վատ են ներկայացրել, որքան հնարավոր է։ Ես շներին սիրում եմ, բայց նրանք բոլոր արժանիքները (վերագրել են) շանը: Շունն արժանի է գովեստի և շատ շուտով կգա Սպիտակ տուն», - նշել է Թրամփը՝ երկուշաբթի երեկոյան հանդես գալով կողմնակիցների առջև Քենթուկի նահանգում։
Ավելի վաղ Թրամփը հրապարակել էր կենդանու լուսանկարը Թվիթերի իր էջում։ «Մենք գաղտնազերծել ենք այս հիանալի շան լուսանկարը (անունը չենք գաղտնազերծել), որն այդքան հիանալի աշխատանք է կատարել ԻՊ առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիին հետևելու և վերացնելու գործում»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը։
ԻՊ առաջնորդի վերացման մասին Թրամփը հայտարարեց հոկտեմբերի 27-ին։ Նրա խոսքով՝ ալ Բաղդադին վերացվել է հատուկ գործողության ընթացքում սիրիական Իդլիբ նահանգում։

Трамп заявил, что The New York Times причислила все заслуги по ликвидации лидера ИГ собаке
Президент США Дональд Трамп сообщил, что в скором времени в Белый дом приведут собаку, которую использовали в операции по ликвидации главаря террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в России) Абу Бакра аль-Багдади.
"Они [The New York Times] представили операцию так плохо, насколько это возможно. Я люблю собак, но они все заслуги [причислили] собаке, - отметил Трамп, выступая в понедельник вечером на митинге перед сторонниками в штате Кентукки. - Собака заслуживает похвалы и очень скоро придет в Белый дом".
Ранее Трамп опубликовал фотографию животного на своей странице в Twitter. "Мы рассекретили фотографию этой замечательной собаки (имя не рассекретили), которая проделала такую великолепную работу при выслеживании и ликвидации лидера ИГ Абу Бакра аль-Багдади!" - написал американский лидер.
О ликвидации главаря ИГ Трамп объявил 27 октября. По его словам, аль-Багдади был уничтожен в ходе спецоперации в сирийской провинции Идлиб.