Արայիկ Հարությունյանը պետք է հեռանա, բողոքի ակցիաները կշարունակվեն. ՀՅԴ (Տեսանյութ)
Կառավարության շենքի առջև ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող դաշնակցական ուսանողներից մեկը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ կրթության ոլորտը հետընթաց չպետք է ապրի։
«Ես ուզում եմ կրթություն ստանալ ու տեսնում եմ ինչ-որ անիմաստ ֆինանասավորումներ, որոնք կարող էին մեզ վրա գնալ, բայց չեն գնում։ Ինչո՞ւ, ինչի՞ համար», - հարց ուղղեց նա։
Մեկ այլ ուսանող նշեց, որ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի իրենց պահանջի հիմքը նախարարի՝ հակահայկական և հակաժողովրդական քայլերն են։
«Մեր ազգին հարիր չէ սատանայության քարոզը։ Պահանջում ենք նախարարի և նրա թիմի հրաժարականը։ Բացի այդ՝ չենք ուզում նախարար ունենալ, որը հայոց լեզուն, հայ գրականությունն ու պատմությունը և՛, և՛-ի , կա՛մ, կա՛մ-ի տակ կդնի։
Արայիկ Հարությունյանը պետք է գնա տուն, նա տապալել է իրեն, ինքն իրեն չի արդարացրել և անցել է կարմիր գիծը։ Պետք է գա նոր նախարար, որը կլինի հայակենտրոն և հայամետ։ Մենք՝ որպես հարկատու և ՀՀ քաղաքացի, պահանջում ենք նրա հրաժարականը։ Մենք հարկեր չենք տալու, եթե դրանք ուղղվելու են սեռափոխ Մելի մասին ֆիլմ նկարելուն։ Արայիկ Հարությունյանը պետք է վայրկյան առաջ հրաժարական տա», - նշեց ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչն՝ ավելացնելով, որ ակցիաները շարունակվելու են մինչ այն պահը, քանի դեռ նախարարը հրաժարական չի ներկայացնի։
Հիշեցնենք, որ նմանատիպ ակցիա դաշնակցական երիտասարդները կազմակերպել էին նաև երեկ՝ նախարարության շենքի առջև դատարկ արկղեր թողնելով, որպեսզի հեռացող նախարարը դրանցում տեղավորի իր իրերը։

Students gather in front of government building demanding Arayik Harutyunyan’s resignation
Students gathered in front of government building today demanding resignation of Armenia’s Education, Science, Culture and Sports Minister Arayik Harutyunyan.
ARF-D youth wing student stated that they will not allow regress in the education sector.
“I want to get education and I see some senseless funding which could have been addressed for us, but they are not. Why, for what?,” the student asked.
Another student stressed that they demand Arayik Harutyunyan’s resignation because of his anti-Armenia and anti-democratic steps.
“We demand the resignation of the minister and his team, we do not want to have a minister who puts the Armenian language, literature and history under both and, or either or,” he said, adding that Arayik Harutyunyan must go home.
“He has ruined himself, he has not justified expectations and passed the red line. A new Armenia-focused and pro-Armenian minister must come instead. As tax payers, as citizens of Armenia we demand his resignation,” representative of the ARF-D youth wing stated, adding that the protest actions will continue until minister’s resignation.