ԻՊ գրոհայիններն ԱՊՀ-ում էքսպանսիա են պատրաստում. ԱԴԾ տնօրեն
ԱՊՀ հատուկ ծառայությունները նշում են Աֆղանստանում «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում արգելված) ստորաբաժանումների ակտիվության աճ, որոնք ծրագրում են էքսպանսիա ԱՊՀ երկրներում, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը:
«Մենք արձանագրում ենք Աֆղանստանում ԻՊ-ի ակտիվության աճ, դրանք միավորվել են այսպես կոչված «Վիլայաթ Հորասան» ճյուղում: Դրա հետ սերտ կապի մեջ են «Ջամաաթ Անսարուլլահը» և «Արեւելյան Թուրքեստանի իսլամական շարժումը»: Նրանց նպատակն ԱՊՀ տարածքում էքսպանսիան է»,- ասել է Բորտնիկովը:
Նրա տեղեկությունով՝ ենթադրվում է, որ այդ էքսպանսիան կիրականացվի Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունների քաղաքացի գրոհայինների կողմից:
Բորտնիկովի խոսքով՝ ահաբեկիչները գիտակցում են, որ պարտվել են Սիրիայի և Իրաքի տարածքում, այդ պատճառով իրենց ուժերը տեղափոխում են Մերձավոր Արևելքից: Նրանք նոր անկայունության գոտիներ են ստեղծում Ասիայում և Աֆրիկայում և Եվրոպայում քնած բջիջների ցանցեր են ձևավորում:

Боевики ИГ готовят экспансию в СНГ, заявил директор ФСБ
Спецслужбы СНГ отмечают рост активности в Афганистане подразделений "Исламского государства" (запрещенное в России), планирующих экспансию в страны СНГ, заявил в четверг директор ФСБ России Александр Бортников.
"Мы фиксируем нарастающую активность подразделений ИГ в Афганистане, объединенных в так называемый "Вилаят Хорасан". В тесной связи с ним действуют "Джамаат Ансаруллах" и "Исламское движение Восточного Туркестана". Их цель - создание плацдарма для экспансии на пространство СНГ", - сказал Бортников на заседании совета руководителей органов безопасности и спецслужб СНГ.
По его данным, предполагается, что эта экспансия будет осуществляться боевиками из числа граждан центральноазиатских республик.
В целом, по словам Бортникова, террористы осознают, что разгромлены на территории Сирии и Ирака, поэтому уводят оставшиеся силы за пределы Ближнего Востока. Они создают новые зоны нестабильности в Азии и Африке и формируют сети спящих ячеек в Европе.