Գրավ չկիրառելու հարցում երկակի ստանդարտ և կանխակալ վերաբերմունք ենք տեսնում. Հովհաննես Խուդոյան
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մինչ այս իր վարույթում ունեցել է գործեր, երբ արձանագրելով, որ առկա են խոչընդոտելու հիմքեր, գրավ է կիրառել, ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
«Երբ մեր գործով համանման պայմաններում նշվում է, որ գրավը չի կարող կիրառվել, մենք այստեղ տեսնում ենք երկակի ստանդարտ և կանխակալ վերաբերմունք։ Բայց, ամեն դեպքում, առաջնորդվում ենք դատարանի որոշմամբ», - ասաց փաստաբանը։
Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով՝ իրենց համար անհասկանալի պատճառաբանությամբ դատարանը հիմք է ընդունել ընդամենը սահմանադրական խնդրի առաջին հատվածը, ոչ թե վերջնական որոշումը, որոշում է կայացրել, որ գրավը չի կարող բավարար միջոց լինել։
«Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք, որ արդեն երկրորդ անգամ՝ առանց որևէ պատճառաբանության, ՀՀ ՍԴ որոշումներն անտեսվում են դատարանի կողմից, ինչը հետագա լուրջ իրավական խնդիրների հիմք է հանդիսանալու», - ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտպանական թիմի ներկայացուցիչը։

В вопросе неприменения залога мы видим двойной стандарт и предвзятое отношение – Ованнес Худоян
В производстве судьи Анны Данибекян до этого находились дела, когда зафиксировав, что есть основание для воспрепятствования расследованию, залог, тем не менее, применялся, заявил сегодня на пресс-конференции адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Худоян.
«Когда в аналогичных условиях по нашему делу отмечается, что залог не может быть применен, мы видим здесь двойной стандарт и предвзятое отношение. Но во всех случаях, руководствуемся решением суда», - сказал адвокат.
По словам Ованнеса Худояна, по непонятной для них аргументации суд принял как основание лишь первую часть конституционной проблемы, а не окончательное решение, и вынес постановление, что залог не может быть достаточным средством.
«То есть, мы уже во второй раз видим, что решения Конституционного суда без какой-либо аргументации игнорируются со стороны суда, что в дальнейшем станет причиной серьезных правовых проблем», - заявил адвокат второго президента Армении.