Բրազիլիայի նախկին նախագահն ազատություն դուրս գալու հնարավորություն է ստացել
Բրազիլիայի նախկին նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան, որը բանտարկության պատիժ է կրում կոռուպցիոն հանցագործություններ կատարելու համար, ազատություն դուրս գալու հնարավորություն է ստացել: Համապատասխան վճիռը կայացրել է Բրազիլիայի Դաշնային գերագույն (Սահմանադրական) դատարանը:
Խոսքը վերաբեում է պատիժների կատարման գործող պրակտիկայի փոփոխմանը, որը ենթադրում է դատապարտյալի կալանավորմանը երկրորդ ատյանի դատարանի կողմից մեղադրական վճռի հաստատումից հետո: Սույն վճիռը, որը կայացվել է մեկ ձայնի նվազագույն առավելությամբ, թույլ կտա ազատություն դուրս գալ ոչ միայն պետության նախկին ղեկավարին, այլև մոտ 5 հազար այլ կալանավորների, որոնք չեն սպառել վճռափոխության գանգատի՝ օրենքով նախատեսված բոլոր հնարավորությունները:
Լուլա դա Սիլվան դարձել է Բրազիլիայի առաջին նախկին նախագահը, որն անցյալ տարվա ապրիլին քրեական դատավարության արդունքում բանտարկվեց կոռուպցիայի և փողերի լվացման մեղադրանքով: Ապրլին Գերագույն դատարանը քաղաքական գործչի բանտարկության ժամկետը գրեթե 13 տարվանից կրճատեց մինչև 8 տարի և 10 ամիս: Պետության նախկին ղեկավարը ժխտում է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները:

Экс-президент Бразилии Лула да Силва получил возможность выйти на свободу
Экс-президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, отбывающий тюремный срок за совершение коррупционных преступлений, получил возможность выйти на свободу. Соответствующее решение принял в четверг Федеральный верховный (конституционный) суд Бразилии. Прямая трансляция заседания велась в эфире ведомственного телеканала.
Речь идет об изменении действующей практики исполнения наказаний, подразумевающей заключение осужденного под стражу после подтверждения обвинительного вердикта судом второй инстанции. Данное решение, принятое с минимальным перевесом в один голос, позволит выйти на свободу не только бывшему главе государства, но и порядка 5 тыс. других арестантов, не исчерпавших всех предусмотренных законом возможностей апелляции.
Лула да Силва стал первым экс-президентом Бразилии, который был в апреле прошлого года заключен в тюрьму по итогам уголовного процесса по обвинениям в коррупции и отмывании денег. В апреле Верховный суд сократил срок тюремного заключения политику с почти 13 лет до 8 лет и 10 месяцев. Экс-глава государства отвергает все предъявленные ему обвинения.