Երևանի վարած արտաքին քաղաքականությունը հավասարակշռված է. Լավրով
Երևանը վարում է հավասարակշռված, պատասխանատու արտաքին քաղաքականություն, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հայկական «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Նկատելի է հայ ընկերների հանձնառությունը՝ պահպանել և ամրապնդել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերությունն ու դաշնակցային հարաբերությունները, եռանդուն մասնակցությունը հետխորհրդային տարածքում տարբեր բազմակողմանի միություններին», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի ներկայիս շատ հետաքրքրված և արդյունավետ նախագահությունը դրա հստակ հաստատումն է:
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Մոսկվան և Երևանը համատեղ աշխատում են հավաքական անվտանգության ուժերի և միջոցների ներուժի  աստիճանական զարգացման ուղղությամբ: Մեր հայ գործընկերների հետ ձգտում ենք նաև առավելագույնի հասցնել ԱՊՀ հնարավորությունները, որոնք միավորում են նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների մեծ մասին», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

Проводимая Ереваном внешняя политика носит сбалансированный характер - Лавров
Проводимая Ереваном внешняя политика носит сбалансированный, ответственный характер, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью армянскому агентству «Медиамакс».
«Отмечаем приверженность армянских друзей сохранению и укреплению стратегического партнерства и союзничества с Россией, энергичному участию в различных многосторонних объединениях на постсоветском пространстве», - сказал Лавров.
По его словам, текущее весьма заинтересованное и результативное председательство Армении в ЕАЭС – наглядное тому подтверждение.
«В рамках ОДКБ Москва и Ереван совместно работают над последовательным наращиванием потенциала сил и средств коллективной безопасности. Мы с армянскими коллегами также стремимся по максимуму задействовать значительные возможности СНГ, объединяющего большинство республик бывшего СССР», - отметил глава российского МИД.