«Հրապարակ». Ո՞վքեր են պայքարում Արայիկ Հարությունյանի տեղի համար
«Արայիկի հրաժարականի «ավետիսը» ոչ այնքան հակահեղափոխականների մոտ է աժիոտաժ առաջացրել, որքան մեր թիմում», - ասաց «Իմ քայլի» մեր աղբյուրը: Ի՞նչ նկատի ունեք։
«Արայիկը Նիկոլի համար Վանեցյան, Օսիպյան չէ, նա նրա «սմերտնիկն» է, ու ոչ մի գնով Նիկոլը նրան չի հանձնի, բայց ոնց երևում է` ՀՅԴ-ն ու «կից» ուժերը ձեռ չեն քաշելու, այդ իսկ պատճառով թիմում արդեն պատրաստություններ են տեսնում` Արայիկի տեղը զբաղեցնելու։ Ամենաակտիվն Արարատ Միրզոյան-Վահան Կոստանյան-Հովհաննես Հովհաննիսյան տրիադան է, որ ցանկանում է նախարար դարձնել Հովհաննես Հովհաննիսյանին։
Թվացյալ ցուցադրում են, թե պաշտպանում են Արայիկին, իրականում շատ նուրբ բզբզում են։ Մյուս խումբը սորոսականներն են. սրանք էլ «բրթում» են փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանին։ Արայիկն այդ ամենը հասկանում է ու դրանից ավելի վատ է զգում, քան «անդաստիարակ» ՀՅԴ-ից, չնայած իր թևը` Արսեն Թորոսյանի գլխավորությամբ, նույնպես ձեռները ծալած չի նստել, անում է ամեն ինչ, որ հանկարծ Արայիկը հրաժարական չտա․ չմոռանանք, որ Արսենին նախարար է բերել Արայիկը»:
ԿԳՄՍ փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանը հարցին, թե հրաժարականի դեպքում նախարարի հավանական թեկնածուներից մեկը ի՞նքն է, ասաց.
«Արայիկ Հարությունյանի թեման ընդհանրապես չի քննարկվում. պետք չէ նման հարցադրում անել»:
Ասում են` երբեք մի ասա՝ երբեք։ «Ես Ձեզ վստահեցնում եմ, որ պարոն Հարությունյանի հրաժարականի մասին խոսք լինել չի կարող` անգամ հեռավոր օրակարգում»: Բայց չէ՞ որ ձեր թիմն ասել է` ժողովրդի կարծիքը ձեզ համար ամենակարևորն է։
«Ժողովուրդն իր կամքն արտահայտել է 2018թ.-ի դեկտեմբերի ընտրություններին, որի հիմքով ձևավորվել է կառավարություն: Ես չեմ կարծում, որ բողոքավորները ողջ ժողովուրդն են»:

«Грапарак»: Кто борется за пост Араика Арутюняна
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что весть об отставке Араика Арутюняна  вызвала ажиотаж не столько у контрреволюционеров, сколько в правящей команде.
«Араик Арутюнян для Никола – не Ванецян и не Осипян, он его "близкий" и Никол любой ценой не сдаст его, но, как видно, АРФД и другие силы не собираются отступать, поэтому в команде уже начинают готовиться к тому, чтобы занять место Араика. Наибольшую активность показывает триада Арарат Мирзоян – Ваан Костанян – Ованнес Ованнисян, которая хочет сделать министром Ованнеса Ованнисяна.
Формально они показывают, что защищают Араика, а на самом деле потихоньку копают. Другая группа – соросовцы: они продвигают на должность министра Аревик Анапиосян. Араик понимает все это и чувствует себя от этого хуже, чем от действий "невоспитанной" АРФД, хотя его крыло во главе с Арсеном Торосяном тоже не сидит, сложа рук, и сделает все, чтобы вдруг Араик не подал бы в отставку. Не нужно забывать о том, что именно Араик привел в министры Арсена», сказал источник издания в блоке «Мой шаг».
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Аревик Анапиосян на вопрос издания, является ли она одним из кандидатов в случае возможной отставки министра, заявила:
«Тема Араика Арутюняна вообще не обсуждается, не нужно задавать подобный вопрос. Я вас заверяю, что об отставке господина Арутюняна и речи быть не может, даже в далекой повестке».
Но ведь ваша команда заявляла, что для нее самое важное – мнение народа.
«Народ выразил свою волю на выборах в декабре 2018 года, на основании чего было сформировано правительство. Я не думаю, что те, кто жалуется – весь народ», - ответила она.