ՀՀ նոր իշխանությունները լուրջ տրամադրվածություն են ցուցաբերել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման հարցում. Լավրով
09/11/2019 13:12
2018 թվականին ռուս-հայկական հարաբերությունները Հայաստանում լուրջ ներքաղաքական փոփոխությունների ֆոնին զարգանում էին, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հայկական «Մեդիամաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Պետք է նշել, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, ցուցաբերել են լուրջ տրամադրվածություն դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման և համապարփակ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ՝ ինչպես երկկողմանի, այնպես էլ ինտեգրացիոն ձևաչափերի շրջանակներում: Բարձրագույն և բարձր մակարդակում քաղաքական երկխոսության բարձր դինամիկան, միջգերատեսչական և միջխորհրդարանական կապերի ինտենսիվությունը դրա վկայությունն են:
Ընթացիկ տարում տեղի ունեցան Փաշինյանի չորս հանդիպումները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Նույնքան՝ Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Վերևներում ռուս-հայկական երկխոսությունը, որը կառուցողական, վստահելի բնույթ է կրում, նպաստում է երկկողմ օրակարգում առանցքային հարցերի արդյունավետ լուծմանը և թույլ է տալիս հիմք ստեղծել ապագայի համար», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի առաջատար տնտեսական գործընկերը. ՌԴ մասնաբաժինը Հայաստանի արտաքին առևտրում կազմում է ավելի քան 26 տոկոս:
«Օտարերկրյա բոլոր ներդրումների 45%-ը բաժին է ընկնում մեր երկրին: Իրականացվում են մի շարք լայնածավալ համատեղ ծրագրեր: Հանրապետությունում գործում են ռուսական կապիտալ ունեցող երկու հազարից ավելի ձեռնարկություններ: Միջտարածաշրջանային համագործակցությունը զարգանում է: Մշակույթի, կրթության, գիտության ոլորտում մարդկանց միջև շփումները խորանում են», - նշել է Լավրովը:
Նա նաև հայտարարել է, որ այդպիսի ծավալով և բազմակողմանիությամբ կապերում օբյեկտիվորեն կարող են առաջանալ առանձին հարցեր, ի հայտ գալ հակասություններ:
«Կարևորն այն է, որ մենք հայ ընկերների հետ միասնական ենք՝ դրանք կառուցողական ճանապարհով, փոխադարձ ընդունելի կապերով լուծելու անհրաժեշտության հարցում: Մենք ստեղծել ենք արդյունավետ մեխանիզմներ խնդիրները լուծելու համար: Մենք լավատեսությամբ ենք նայում ռուս-հայկական հարաբերությունների ապագային», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

New authorities of Armenia demonstrated serious readiness to foster allied relations with Russia: Russian FM
09/11/2019 13:18
In 2018 the Russian-Armenian ties were developing on the background of serious domestic-political changes in Armenia, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview to Armenian Mediamax.
“It is necessary to note that the new authorities of Armenia headed by the Prime Minister Nikol Pashinyan demonstrated serious readiness to foster allied relations, enhance multilateral partnership both on bilateral basis and in the framework of integration formats. The high dynamics of the political dialogue on the supreme and highest level, intensiveness of inter-departmental and inter-parliamentary contacts testify it. During the running year four meetings took place between Pashinyan and Russia’s President Vladimir Putin, as much meetings took place with Russian PM Dmitry Medvedev. Constructive Russian-Armenian dialogue contributed to the effective settlement of key issues on the bilateral agenda and allows formulating the steps for future,” Lavrov said.
According to the Russian FM, Russia remains Armenia’s leading economic partner – its share in Armenia’s foreign trade makes over 26%.
“Some 45% of all foreign investments come to the share of our country. A number of massive joint projects are being carried out. Over two thousand companies are working in Armenia with Russian capital, the inter-regional cooperation is progressing, exchanges in the culture, education, science sectors, contacts between peoples are boosting,” Lavrov said.
He also stated that in conditions of existence of such volume and variety of contacts certain issues may occur over which the parties may have different viewpoints.
“The important thing is that together with our Armenian friends we believe that such issues must be settled in constructive way and mutually acceptable solutions must be found. We have effective mechanisms for the settlement of issues. We are looking into the future of Russian-Armenian relations with optimism,” the Russian FM said.