Թուրքիան լայնածավալ գործողություն է սկսել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ
Ավելի քան 2 հազար թուրք ուժայիններ են մասնակցում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) անդամների դեմ նոր գործողությանը երկրի հարավ-արևելքում, ասվում է հանրապետության ներքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ:
Գործողությունն իրականացվում է Վանի, Հաքյարիի և Շըռնաքի նահանգներում: Դրա նպատակն է ձմռան ընթացքում ՔԱԿ-ի նախապատրաստման կանխումը, երբ կազմակերպության անդամները կառուցում են ամրություններ և ստեղծում ենթակառուցվածք Թուրքիայի տարածքում իրենց գործունեության ապահովման համար: Գործողությանը մասնակցում են ժանդարմերիայի և տարածաշրջանային ուժային կառույցների 2360 աշխատակիցներ:
Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը 1984 թվականից զինված պայքար է մղում Թուրքիայի՝ առավելապես քրդերով բնակեցված հարավ-արևելյան շրջաններին անկախության տրամադրման համար:
2015 թվականի հուլիսին հակամարտության սրվելուց հետո սպանվել են մի քանի հազար թուրք զինծառայողներ և հարյուրավոր զինյալներ:

Турция начала масштабную операцию против Рабочей партии Курдистана
Более 2 тыс. турецких силовиков принимают участие в новой операции против членов Рабочей партии Курдистана (РПК) на юго-востоке страны. Об этом говорится в распространенном в среду заявлении МВД республики.
Операция "Кыран-6" проводится в провинциях Ван, Хаккяри и Ширнак. Ее целью является предотвращение подготовки РПК к зимнему периоду, когда члены организации строят укрепления и создают инфраструктуру для обеспечения своей деятельности на турецкой территории. В операции участвуют 2360 сотрудников жандармерии и региональных силовых структур.
РПК с 1984 года ведет вооруженную борьбу за предоставление независимости населенным преимущественно курдами юго-восточным районам Турции. После обострения конфликта в июле 2015 года были убиты несколько тысяч турецких военнослужащих и сотни боевиков. В Турции РПК считают сепаратистской террористической организацией.