«Կպառկցնենք ասֆալտին և կտանք պատերով՝ բառիս բուն իմաստով». Նիկոլ Փաշինյանը սպառնաց ԱԺ ամբիոնից (Տեսանյութ)
13/11/2019 17:43
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քրեական հեղինակություններին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրենք ունենալն անհրաժեշտություն է համարում:
«Քրեական ենթամշակույթը՝ կոռուպցիայի հետ միասին, ՀՀ-ից պետք է արմատախիլ արվի», - ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա անդրադարձավ այս օրերին ԲՀԿ-ական պատգամավորների կողմից հնչեցված հայտարարություններին, թե քրեական հեղինակություններն այսօր ՀՀ թիվ մեկ խնդիրը չեն, մասնավորապես իր խոսքում Փաշինյանը նաև ակնարկեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանին, ով այսօր հայտարարել էր, որ օրենքով գողերի պես խելոք մարդիկ չկան:
«Եթե կան մարդիկ, այդ թվում՝ քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ պատգամավորներ, որոնք մտածում են, որ այս հարցում կոմպրոմիսներ են լինելու կամ մտածում են, որ այս օրենքի հետ կապված կարող են միջնորդված ձևով պատգամավորի սպառնալ, օրինակ՝ հարցի հարակից զեկուցողներին, ուղիղ ասում ենք՝ կպառկացնենք ասֆալտին, հանկարծ մտքով չանցնի, կպառկցնենք ասֆալտին և կտանք պատերին՝ բառիս բուն իմաստով: Որևէ մեկը չփորձի՝ նախկին լինի, ներկա կլինի, որ հանրապետության երկրորդ քաղաքի կեսը թալանել է, հիմա մտածի, թե կարա թպրտա: Կտանք պատերով, կպառկցնեն ասֆալտին, թող ականջներին օղ անեն, եթե օղ չեն անի, այդ տեսարանները դուք կտեսնեք իրականության մեջ», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ չի կարող երաշխավորել, որ օրենքն ընդունելով հնարավոր կլինի պայքարել քրեական հեղինակությունների դեմ ու, եթե օրենքը բավարար չլինի, ապա այլ մեթոդներ կձեռնարկեն:
Հիշեցնենք՝ երեկ ԱԺ հայտարարությունների ժամին, «Իմ քայլի» պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել էր, որ Գյումրիի քրեական քրոնիկոնը թերթելիս՝ Ղուկասյան ազգանունները շատ են հանդիպում, իսկ այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանը չէր չբացառել, որ քրեական հեղինակություններին քրեական պատասխանատվության ենթարկել առաջարկող օրենքի նախագիծը կարող է «օրենքով գողերի անվան տակ մի շարք անմեղ մարդկանց գաղութ նստեցնելու պատճառ դառնալ»: Ղուկասյանը նաև պնդել էր, որ ՀՀ-ում կրիմինալ չկա, ապա ավելացրել՝ օրենքով գողերի պես խելոք մարդիկ աշխարհում չկան:

Уложим на асфальт и размажем по стенкам в буквальном смысле слова – Никол Пашинян грозит расправой с трибуны парламента
13/11/2019 18:48
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает необходимостью закон о привлечении к уголовной ответственности криминальных авторитетов.
«Криминальная субкультура вместе с коррупцией должна быть искоренена из Армении», - заявил сегодня в парламенте Никол Пашинян.
Он обратился к озвученным представителями фракции «Процветающая Армения» заявлениям, что криминальные авторитеты не являются сегодня первоочередной проблемой в Армении. В своей речи Никол Пашинян в частности намекнул на депутата фракции «Процветающая Армения» Вардана Гукасяна, который заявил ранее, что таких умных людей как воры в законе нет.
«Если есть люди, в том числе политические деятели, депутаты, которые считают, что в этом вопросе будут компромиссы, или думают, что могут в опосредованной форме угрожать по поводу этого закона депутату, например, содокладчикам по этому вопросу, то говорю прямо – уложим на асфальт. Пусть даже в голову не приходит, уложим на асфальт и размажем по стенкам в буквальном смысле слова. Пусть никто не пытается – будь то бывший или нынешний, ограбивший половину второго по величине города республики – думать сейчас, что может рыпаться. Уложим на асфальт и размажем по стенкам, пусть зарубят себе на носу, а если не зарубят, вы увидите это зрелище в действительности», - сказал Никол Пашинян.
Он также отметил, что не может гарантировать, что приняв этот закон, можно будет вести борьбу против криминальных авторитетов, но если закона будет недостаточно, будут предприняты другие меры.
Напомним, вчера депутат фракции «Мой шаг» Арпине Давоян заявила в парламенте, что листая криминальную хронику Гюмри, часто можно встретить фамилию Гукасян. Сегодня депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Вардан Гукасян в беседе с журналистами не исключил, что законопроект о привлечении к уголовной ответственности криминальных авторитетов «может стать причиной посадить в тюрьмы под видом криминальных авторитетов ряд невиновных людей».
Вардан Гукасян утверждал также, что в Армении нет криминала, добавив, что в мире нет таких умных людей как воры в законе.