Վրաստանի խորհրդարանը չի կարողացել առաջին անգամից  ընդունել Սահմանադրության ուղղումները
Վրաստանի խորհրդարանը առաջին անգամից չի կարողացել ընդունել Սահմանադրության ուղղումները, որոնք ենթադրում են 2020 թվականին պատգամավորների ընտրություններում անցում խառը ընտրական համակարգից համամասնականի, հայտնել է խորհրդարանի խոսնակ Արչիլ Տալակվաձեն:
«Վրացական երազանք» կառավարող կուսակցության նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին ավելի վաղ հայտնել էր, որ Վրաստանի իշխանությունները որոշել են 2020 թվականին խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնել համամասնական համակարգով՝ ընտրական շեմի բացակայությամբ: Խորհրդարանը Սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխություններ կատարելու աշխատանքին ձեռնամուխ է եղել հոկտեմբերի վերջին, սակայն կառավարող կուսակցությունից բազմաթիվ պատգամավորներ, որոնք ընտրվել են մեծամասնական ընտրատարածքներում, հայտարարել են, որ չեն պաշտպանի փոփոխությունները, ինչի պատճառով խորհրդարանական մեծամասնությունը հետաձգում էր քվեարկությունը:
«Հաջակցություն փոփոխությունների քվեարկել է 101 պատգամավոր, դեմ է արտահայտվել երեքը: Ուղղումներն ընդունելու համար անհրաժեշտ է 113 ձայն», - հայտարարել է խոսնակ Տալակվաձեն եւ հայտարարել տեխնիկական ընդմիջում:

Парламент Грузии не смог принять с первого раза поправки в конституцию
Парламент Грузии не смог принять с первого раза поправки в конституцию, подразумевающие переход в 2020 году от смешанной к пропорциональной избирательной системе на выборах депутатов, сообщил спикер парламента Арчил Талаквадзе.
Председатель правящей партии "Грузинская мечта" Бидзина Иванишвили ранее сообщил, что власти Грузии решили провести парламентские выборы с нулевым барьером прохождения по пропорциональной системе в 2020 году. Парламент приступил к работе над внесением соответствующих изменений в конституцию в конце октября, однако многие депутаты от правящей партии, избранные в мажоритарных округах, заявили, что не поддержат изменения, из-за чего парламентское большинство переносило голосование.
"В поддержку проголосовали 101 депутатов, трое против. Для принятия поправок необходимо 113 голосов",- заявил спикер Арчил Талаквадзе и объявил технический перерыв.