«Փաստ». Արսեն Թորոսյանը «թքած ունի» օրենքի վրա
«Փաստ»-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ առողջապահության նախարարությունում օրենսդրության հերթական աղաղակող ոտնահարումն է տեղի ունեցել։
Օրենքն ամրագրում է, որ նախարարություններում ոլորտային համակարգումները վերապահված են բացառապես փոխնախարարներին, որոնք այն իրականացնում են համապատասխան վարչությունների միջոցով։
Նախարարության թերթի աղբյուրների փոխանցմամբ, վերջերս նախարար Արսեն Թորոսյանը մի հրաման է ստորագրել, որով նախարարության վարչություններից մեկի համակարգումը հանվել է փոխնախարարներից և հանձնվել աշխատակազմի ղեկավարին:
«Նախարարությունում խոսում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, հաշվի է առնվել աշխատակազմի ղեկավար Արտյոմ Սմբատյանի և այդ վարչության պետի մտերիմ հարաբերությունները։ Ավելի վաղ գրել էինք, որ վարչություններից մեկի պետը նշանակվել ու գործում է նախարարության աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արտյոմ Սմբատյանի «տանիքի» ներքո:
Նա, օգտագործելով աշխատակազմի ղեկավարի հետ իր հարաբերությունները, դարձել է նախարարության «հարց լուծողը»:
Այդ փաստը դուր չի գալիս հատկապես փոխնախարարներին, որոնք փաստացի կորցրել են ազդեցությունը նախարարության վարչությունների նկատմամբ:
«Այդ կինը նախարարությունում ուղղակի նյարդայնացնում է շատերին», - ասել էր մեր զրուցակիցը:
Փաստացի, ստացվում է, որ մեր աղբյուրի փոխանցած տեղեկությունը նոր «երանգներ է ստանում» և, ըստ մեր զրուցակիցներից մեկի, «այս անգամ ևս գործ ունենք աշխատակազմի ղեկավարի և վարչության պետի հերթական «ստվերային գործարքի» հետ, որը կատարվել է առողջապահության նախարարի համաձայնությամբ», - ավելացրել է թերթը:

«Паст»: Арсену Торосяну «наплевать» на закон
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в министерстве здравоохранения произошел очередной вопиющий случай нарушения закона.
Закон устанавливает, что в министерствах координация сфер возлагается исключительно на заместителей министра, которые осуществляют эту функцию через соответствующие управления.
Как передают источники издания в министерстве, недавно министр Арсен Торосян подписал приказ, согласно которому координация одного из управлений передана руководителю аппарата ведомства.
«В министерстве говорят, что, по всей видимости, были учтены близкие отношения между руководителем аппарата Артемом Смбатяном и начальником этого управления. Ранее мы писали о том, что один из начальников управления назначен на эту должность и работает "под крышей" руководителя – генерального секретаря аппарата Артема Смбатяна.
Он, используя свои отношения с руководителем аппарата, стал в министерстве "решающим вопросы".
Этот факт вызвал недовольство заместителей министра, которые фактически утратили свое влияние в управлениях министерства.
«Эта женщина просто раздражает многих в министерстве», - сказал собеседник издания.
Как отметил один из наших собеседников: «В этот раз также имеем дело с очередной "тайной сделкой"  между руководителем аппарата и начальником управления, которая состоялась с согласия министра здравоохранения».