Ստոլտենբերգ. Մոսկվայի համար երկխոսության դիվանագիտական ուղիները բաց են
Մոսկվայի համար երկխոսության դիվանագիտական ուղիները բաց են, ՆԱՏՕ-ն ձգտում է ավելի կառուցողական հարաբերություններ հաստատել Ռուսաստանի հետ, հայտարարել է Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը:
Գլխավոր քարտուղարը այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում, որտեղ ելույթ է ունեցել Foreign Policy հանդեսի կազմակերպած միջոցառմանը:
«Այս դժվար ժամանակներում մենք պետք է խուսափենք վրիպումներից ու թյուրիմացություններից: Եվ մեզ հարկավոր է վերականգնել վստահությունն այնտեղ, որտեղ դա հնարավոր է: Մենք ձգտում ենք ավելի կառուցողական հարաբերություններ հաստատել Ռուսաստանի հետ, հենց դրա համար էլ մենք Մոսկվայի համար բաց ենք պահում մեր դիվանագիտական ուղիները», - ասել է նա: Ստոլտենբերգի ելույթի ձայնագրությունը տարածել է դաշինքի մամուլի ծառայությունը:
Միևնույն ժամանակ Ստոլտենբերգը նշել է, որ «դիվանագիտական ջանքերը կարող են արդյունավետ լինել միայն այն դեպքում, եթե մենք Ռուսաստանի հետ փոխգործակցենք հուսալի զսպման և հուսալի պաշտպանության դիրքերից:
«Որովհետև վերջին հաշվով հենց մեր ռազմական ուժն է պայմաններ ապահովում մեր դիվանագիտական ձեռքբերուrների համար», - ասել է նա

Столтенберг: НАТО стремится к более конструктивным отношениям с Россией
Дипломатические каналы диалога для Москвы открыты, НАТО стремится к более конструктивным отношениям с РФ, заявил генсек альянса Йенс Столтенберг.
Генсек НАТО находится с визитом с США, где он выступил на мероприятии журнала Foreign Policy.
"В эти трудные времена мы должны избегать просчетов и недоразумений. И нам нужно восстановить доверие там, где это возможно. Мы стремимся к более конструктивным отношениям с Россией, именно поэтому мы держим наши дипломатические каналы для Москвы открытыми", - заявил он. Запись выступления распространила пресс-служба альянса.
При этом Столтенберг отметил, что "дипломатические усилия могут быть эффективными только в том случае, если мы будем взаимодействовать с Россией с позиции надежного сдерживания и надежной обороны".
"Потому что в конечном счете именно наша военная сила обеспечивает условия для наших дипломатических достижений", - сказал он.