Վարչապետի աշխատակազմի ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Անդրանիկ Հովհաննիսյանի մուտքը ՀՀ արգելվել է՝ նրա կողմից երկրի անվտանգությանը գոյություն ունեցող սպառնալիքների պատճառով
19/11/2019 11:13
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ Անդրանիկ Հովհաննիսյանի մուտքը Հայաստան արգելվել է նրա կողմից ՀՀ պետական անվտանագությանը գոյություն ունեցող սպառնալիքների պատճառով: Այդ մասին Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից:
«Ձեր կողմից նշված անձին արգելվել է մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետություն՝ Օտարերկրացիների մասին ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի Զ ենթակետի համաձայն», - ասված է Aysor.am-ին տրամադրած ԱԱԾ պատասխանում:
Նշենք, որ համաձայն հոդվածի՝ Օտարերկրացուն Հայաստանի Հանրապետության մուտքի վիզա տրամադրելը (ժամկետի երկարաձգման) մերժելը, մուտքի վիզան ուժը կորցրած ճանաչելը կամ մուտք գործելը արգելվում է, երբ «գոյություն ունեն նրա կողմից Հայաստանի Հանրապետության պետական անվտանգությանը կամ հասարակական կարգին այլ լուրջ և հիմնավոր սպառնալիքներ»:
Ավելի վաղ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան գրառում էր կատարել՝ նշելով, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում սահմանապահները վերցրել են իր կացության վկայականը և արտաքսել ՌԴ:

Сотруднику аппарата премьера Армении отказали во въезде в республику из-за исходящих от него угроз госбезопасности
19/11/2019 11:26
Въезд на территорию Армении эксперта центра «Орбели» при ГНКО «Центра информации и общественных связей» аппарата премьер-министра республики Андраника Ованнисяна запрещен из-за исходящих от него угроз государственной безопасности Армении. Об этом в ответ на запрос Aysor.am сообщили в Службе национальной безопасности Армении.
«Указаннаму вам лицу запрещен въезд на территорию Республики Армения в соответствии с пунктом «е» статьи 8 Закона об иностранных лицах», - отметили в СНБ Армении.
Отметим, что данная статья гласит: «Отказ в выдаче (продлении срока) визы на въезд в Республику Армения иностранному лицу, признание его визы на въезд утратившей силу или запрещение его въезда, если с его стороны существуют другие серьезные и обоснованные угрозы государственной безопасности или общественному строю Республики Армения».
Ранее Андраник Ованнисян на своей странице в Facebook написал, что при возвращении из командировки пограничники в ереванском аэропорту «Звартноц» отобрали у него удостоверение о проживании в Армении и депортировали в Россию, где он ранее проживал.