Սպիտակ տան գլխավոր բժիշկը պատմել է Թրամփի բուժզննման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի դժգոհել կրծքում որևէ ցավից, բուժզննումը Ուոլթեր Ռիդի անվան հոսպիտալում (Մերիլենդի նահանգ) անցած հանգստյան օրերին պլանային է եղել։ Այս մասին ասվում է երկուշաբթի Սպիտակ տան գլխավոր բժիշկ Շոն Քոնլիի տարածած եզրակացությունում:
«Նախագահը կրծքում ոչ մի ցավ չուներ, և ոչ մի բուժզննում կամ բուժում որևէ ծայրահեղ կամ անհապաղ (առողջական) խնդիրների հետ կապված չի ձեռնարկվել»,- ասվում է հայտարարությունում։ Բժշկի խոսքով՝ դա «ստանդարտ, պլանային միջանկյալ բուժզննում էր»։
Շաբաթ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սթեֆանի Գրիշեմը տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ նախագահը «շատ լարված 2020 թվականի նախաշեմին» որոշել է օգտվել «ազատ հանգստյան օրերից Վաշինգտոնում, որպեսզի սկսի իր պլանային ամենամյա հետազոտությունը»։ Դրա համար նա գնացել է Ուոլթեր Ռիդի անվան հոսպիտալ Մերիլենդի նահանգում։ Գրիշեմը նշել է, որ նախագահը ուղևորության արդյունքում մնում է եռանդուն և առողջությունից չի դժգոհում։
Հանգստյան օրերին նախագահի պաշտոնական ժամանակացույցում, որը տարածել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունն ուրբաթ, հոսպիտալ այցելությունը նշված չէր։ Այս ֆոնին Թվիթերի օգտատերերի շրջանում հայտնվել են տարբեր շահարկումներ Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարի առողջության թեմայով, մասնավորապես՝ լուր է տարածվել, թե Մերիլենդ Թրամփի այցելության պատճառն իբր ցավերն են կրծքավանդակում։

Главный врач Белого дома рассказал об обследовании Трампа в госпитале
Американский лидер Дональд Трамп не жаловался на какие-либо боли в груди, медицинское обследование в госпитале имени Уолтера Рида в штате Мэриленд в минувшие выходные было плановым. Об этом сообщается в распространенном в понедельник заключении главного врача Белого дома Шона Конли.
"У президента не было никакой боли в груди, и никаких обследований или лечения в связи с какими бы то ни было экстренными или неотложными проблемами [со здоровьем] не предпринималось", - говорится в заявлении. По словам врача, это было "стандартное, плановое промежуточное обследование".
В субботу пресс-секретарь Белого дома Стефани Гришэм сообщила, что американский лидер "в преддверии очень напряженного 2020 года" решил воспользоваться "свободными выходными в Вашингтоне, чтобы начать часть своего планового ежегодного обследования". Для этого он отправился в госпиталь имени Уолтера Рида в штате Мэриленд. По итогам поездки Трампа в медицинское учреждение Гришэм отметила, что президент остается энергичным и на здоровье не жалуется.
В официальном графике президента на выходные, распространенном пресс-службой Белого дома в пятницу, поездка в госпиталь не значилась. На фоне этого среди пользователей социальной сети Twitter появились различные спекуляции на тему здоровья главы вашингтонской администрации, в частности, начал распространяться слух о том, что причиной поездки Трампа в Мэриленд якобы стали боли в груди.