Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է, թե որ դեպքում կհեռանա ՀՖՖ նախագահի պաշտոնից
«Վերջին 3 ամիսների ընթացքում հայկական ֆուտբոլում տեղի ունեցող իրադարձությունները, տիրող մթնոլորտը և ներքին տարաձայնություններն ունեցան իրենց ուղիղ ազդեցությունը Հայաստանի ազգային հավաքականի մրցելույթների վրա՝ որոնց գագաթնակետը դարձավ Իտալիա - Հայաստան հանդիպումը։
Ժամանակավրեպ ենք համարում, Արթուր Վանեցյանի և ՀՖՖ գործադիր կոմիտեի անդամների ներքին հակասությունների մեջ փնտրել մեղավորին, միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ այս հակամարտությունը շարունակական վնաս է հասցնում մեր ֆուտբոլին: Հաշվի առնելով վերոնշյալը կարծում ենք, որ և Արթուր Վանեցյանը և Գործադիր կոմիտեի ամբողջ կազմը պետք է հաջորդաբար հրաժարականներ ներկայացնեն:
Հույժ կարևոր խնդիր է ՀՖՖ ժողովի (սա ՀՖՖ բարձրագույն մարմինն է, որն ընտրում է և՛ նախագահին, և՛ գործկոմի անդամներին) կազմի ֆիլտրումը, քանի որ այստեղ գրանցված 35 հասարակական կազմակերպությունների գերակշիռ մասը ունեն անհայտ ծագում, մի մասը առհասարակ չի գործում և կրում է սիմվոլիկ բնույթ, ինչպես նաև այստեղ է հայտնվել ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի «թեթև ձեռքով»՝ ծառայելով  նեղ անձնական շահերի։
«Առաջին Հայկական Ճակատ» շարժման ղեկավար խորհրդի անդամները գործկոմի նիստից առաջ հանդիպել են ՀՖՖ նախագահի հետ և  առաջարկել քայլերի հետևյալ հաջորդականությունը՝ ՀՖՖ ժողովի անդամ ՀԿ-ների ֆիլտրում՝ ձևավորելով անաչառ, իրական ֆուտբոլային մարմին, ՀՖՖ նախագահի հրաժարական, գործադիր կոմիտեի արձակում։
Կարծում ենք քաղաքական գործիչները և ֆուտբոլի հետ աղերս չունեցող մարդիկ չպետք է հայտնվեն գործադիր կոմիտեի կազմում, ինչպես նաև այստեղ չպետք է լինեն ակումբների սեփականատերը, որպեսզի չստեղծվեն անհավասար պայմաններ հայկական ակումբային ֆուտբոլում։
«Առաջին Հայկական Ճակատ» շարժման ղեկավար խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ Արթուր Վանեցյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է ընդունել մեր կողմից ներկայացված հրաժարականի  հորդորը, պայմանով, որ գործադիր կոմիտեի անդամները ևս հեռանան և իրականացվի ՀՖՖ ժողովի անդամ ՀԿ-ների ֆիլտրում և մաքրում անհայտ ծագմամբ և ոչ ֆուտբոլային ՀԿ-ներից, որոնք մեր պահանջների հավասարաչափ կարևոր կետերն են։

Артур Ванецян уточнил, в каком случае подаст в отставку с поста президента ФФА
Движение «Первый Армянский фронт» распространил заявление с требованием отставки президента Федерации футбола Армении (ФФА) и членов Исполкома ФФА.
«Происходящие в последние 3 года события, атмосфера и внутренние разногласия  в армянском футболе оказывают прямое воздействие на состязательность национальной сборной, апогеем чего стал матч Италия – Армения.
Считаем анахроничным искать виновного во внутренних разногласиях между Артуром Ванецяном и членами Исполкома ФФА, в то же время, очевидно, что продолжение этого противостояния наносит вред футболу. Учитывая вышеуказанное, считаем, что Артур Ванецян и весь состав Исполкома ФФА должны поочередно подать в отставку.
Крайне важно провести фильтрацию состава собрания ФФА (высший орган, который выбирает и президента, и членов исполкома), поскольку преимущественная часть зарегистрированных здесь 35 общественных организаций имеют неизвестное происхождение, часть вообще не действует и носит символичный характер, а также оказалась здесь с «легкой руки» бывшего президент ФФА Рубена Айрапетяна, служа узколичным интересам.
Члены руководящего состава движения «Первый Армянский фронт» до заседания Исполкома ФФА встретились с президентом ФФА и предложили следующую поочередность шагов: фильтрация общественных организаций – членов собрания ФФА и формирование беспристрастного, настоящего футбольного органа, отставка президента ФФА, роспуск Исполнительного комитета.
Считаем, что политические деятели и не имеющие ничего общего с футболом люди не должны становиться владельцами клубов, чтобы не создавать неравных условий в армянском клубном футболе.
Во время встречи с членами руководящего состава движения «Первый Армянский фронт» Артур Ванецян заявил, что готов принять наш призыв подать в отставку с условием, что члены Исполнительного комитета также уйдут, будет проведена фильтрация общественных организаций – членов собрания ФФА, чистка общественных организаций неизвестного происхождения, не связанных с футболом.
Представленное в этом заявлении требование должно быть выполнено в самые короткие сроки, иного пути нет», - говорится в заявлении.