Ոստիկանների կողմից հակագազով և մահակով ցուցմունք կորզելու տեսանյութը դատախազությունն ուղարկել է ՀՔԾ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը համացանցում և սոցիալական ցանցերում լայն տարածում գտնող՝ առերևույթ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից անձի նկատմամբ բռնությունների կիրառման վերաբերյալ տեսանյութը ուսումնասիրության առարկա է դարձրել այն հասու դառնալուց անմիջապես հետո, որի արդյունքում ինչպես տեսանյութը, այնպես էլ ԶԼՄ համապատասխան հրապարակումն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը որոշելու նպատակով:
ՀՔԾ-ից հայտնում են, որ խոշտանգման առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստվում են նյութեր:
Նշենք, որ համացանցում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ոստիկանները հակագազով և մահակով ցուցմունք կորզում:
Դեպքին արձագանքել էր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը. «Այս տեսանյութի կապակցությամբ պետք է անմիջապես նախաձեռնվի քրեական վարույթ։ Ստուգողական բոլոր գործողությունները պետք է կատարվեն բացառապես ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգի շրջանակում։
Իմ ստորագրությամբ համապատասխան պաշտոնական գրություն կուղարկվի քրեական հետապնդման մարմնին։ Ընթացքը Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության առավելագույն սահմաններում կլինի իմ ուշադրության ներքո»,-Facebook-ում գրել էր Թաթոյանը։

Прокуратура направила в Специальную следственную службу видеоматериал о том, как полицейские выбивают показания с помощью резиновых дубинок и противогаза
22/11/2019 13:47
Генеральная прокуратура Армении сразу после появления в социальных сетях видеоматериала о применении сотрудниками полиции насилия в отношении человека начала его изучение. Как видеоматериал, так и соответствующая публикация СМИ направлены в Специальную следственную службу для подготовки материалов в установленном статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса Армении порядке и придания хода делу.
В Специальной следственной службе сообщают, что по факту случая пыток в Специальной следственной службе подготавливаются материалы.
Отметим, что в сети появилось видео, в котором полицейские выбивают показания из человека, избивая резиновой дубинкой, связав ему ноги и надев на голову противогаз. Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился к этому видеоматериалу, заявив, что необходимо немедленно инициировать уголовное производство.
«По факту данного видеоматериала необходимо немедленно возбудить уголовное производство. Все проверочные действия должны проводиться исключительно в рамках процедур, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом.
В орган уголовного преследования будет направлено соответствующее официальное письмо с моей подписью. Этот процесс в максимальных рамках полномочий Защитника прав человека будет находиться под моим контролем», - написал на своей странице в Facebook Арман Татоян.