«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի հարցը հասավ խորհրդարան
«ՀՅԴ-ն օրերս գրավոր դիմում է ուղարկել ԲՀԿ-ին ու ԼՀԿ-ին՝ Արայիկ Հարությունյանին պաշտոնանկ անելու առաջարկով։ Խմբակցությունները, մեր տեղեկություններով, ուսումնասիրել են առաջարկը և, ըստ ամենայնի, գրավոր կպատասխանեն ՀՅԴ-ականներին։
Չնայած յուրաքանչյուր խմբակցություն ունի նախարարին անվստահություն հայտնելու օրենսդրական հնարավորություն, սակայն այս նստաշրջանում և՛ ԲՀԿ-ն, և՛ ԼՀԿ-ն կանգնած են հարցի լուծման տեխնիկական անհնարինության առջև։ Բանն այն է, որ այդ գործընթացը ժամանակատար է, օրենքով երկշաբաթյա ժամկետ է նախատեսված, որպեսզի նախ հարցապնդում ուղարկվի կառավարություն, որից հետո խորհրդարան ներկայացվի անվստահության նախագիծ, իսկ այս նստաշրջանի վերջին քառօրյան նշանակված է դեկտեմբերի 3-ին։
ԼՀԿ մեր աղբյուրներից տեղեկացանք, որ իրենք ընդհանրապես զրկված են այդ հնարավորությունից, քանի որ կանոնակարգ-օրենքը թույլ է տալիս, որ նստաշրջանի ընթացքում մեկ անվստահության նախագիծ ներկայացնի խմբակցությունը, իսկ ԼՀԿ-ն Ջանջուղազյանի վերաբերյալ արդեն ներկայացրել է։ Հետևաբար, խմբակցություններն, ըստ ամենայնի, պատասխանելու են, որ հաջորդ նստաշրջանի ժամանակ կքննարկեն Հարությունյանի հարցը»:

«Грапарак»: Вопрос отставки Араика Арутюняна дошел до парламента
АРФ «Дашнакцутюн» на днях отправил письма «Процветающей Армении» и «Светлой Армении» с предложением отстранить от должности министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна, пишет газета «Грапарак». Фракции, по сведениям издания, изучили предложение и, судя по всему, предоставят АРФД письменный ответ.
Несмотря на то, что каждая фракция имеет законодательную возможность выразить вотум недоверие министру, однако в ходе этой сессии и «Процветающая Армения», и «Светлая Армения» столкнулись с технической невозможностью решения этого вопроса. Дело в том, что этот процесс требует времени – по закону предусмотрен двухнедельный срок, чтобы направить запрос в правительство, после чего представить законопроект о вотуме недоверия, а последние четырехдневные заседания этой сессии парламента назначены на 3 декабря.
«Как сообщают наши источники в "Светлой Армении", они вообще лишены такой возможности, поскольку закон "Регламенте Национального Собрания" позволят фракции представить в ходе сессии только один законопроект о вотуме недоверия, а "Светлая Армения" уже выдвинула вотум недоверия министру финансов Атому Джанджугазяну. Следовательно, фракции, судя по всему, ответят, что обсудят вопрос отставки Араика Арутюняна в ходе следующей сессии парламента», - отмечает газета.