ՌԴ դատարանը բավարարել է Լևոն Սարգսյանին (Ալրաղացի Լյովիկ) 40 օրով կալանավորելու միջնորդությունը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթով օպերատիվ կերպով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն է ուղարկել հետախուզման մեջ գտվող, ՌԴ-ում հայտնաբերված և ձերբակալված Լևոն Սարգսյանի հանձնման միջնորդությունը:
«ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների գործակցության արդյունքում ՌԴ դատարանը բավարարել է հանձնելու հարցը քննարկելու շրջանակներում Լևոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու ՌԴ դատախազության միջնորդությունը», - Facebook-յան իր էջում գրել էՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 21-ին ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-2-րդ կետերի և 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ից հետախուզվող, Երևանի բնակիչ, 1968 թվականին ծնված Լևոն Հրաչյայի Սարգսյանը՝ «Ալրաղացի Լյովիկը»։

Суд РФ удовлетворил ходатайство об аресте Левона Саркисяна сроком на 40 дней
Генеральная прокуратура Армении оперативно, с пакетом необходимой документации, направила в Генпрокуратуру Российской Федерации ходатайство о выдаче обнаруженного в РФ и задержанного Левона Саркисяна.
«В результате сотрудничества прокуратур Армении и России, суд удовлетворил ходатайство прокуратуры РФ об аресте Левона Саркисяна сроком на 40 дней в рамках рассмотрения вопроса об его экстрадиции», сообщил на своей странице в Facebook советник генпрокурора Гор Абрамяна.
Напомним, 21 ноября в городе Зеленоград Московской области был обнаружен и задержан бывший депутат парламента Армении Левон Саркисян.
Как сообщала пресс-служба полиции Армении, Саркисян был объявлен в розыск в рамках уголовного дела, возбужденного по статьям п. 1-2 ч. 3 ст. 175 и ч. 2 ст. 223 Уголовного кодекса Армении («разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах организованной группой» и «участие в преступном сообществе»).