Հնդկաստանի քաղաքացիների վիզաների հարցում ուժի մեջ են մտել նոր սահմանափակումներ. Ավետ Ադոնց
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի այսօրվա նիստում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանը ՀՀ փոխարտգործնախարար Ավետ Ադոնցից հետաքրքրվեց՝ դիտարկե՞լ են հետխորհրդային երկրների փորձը, որոնք Չինաստանի հետ մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման համաձայնագրեր ունեն։
Նա միաժամանակ հարց ուղղեց բանախոսին՝ համաձայնագիրը կնքելուց հետո արդյոք ներհոսքի զգալի աճ տեղի է ունեցել, թե ոչ։
Պատգամավորը խնդրեց անդրադառնալ նաև Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դյուրացված վիզային ռեժիմին։
«Չճշտված ինֆորմացիա եկավ, որ ինչ-որ խնդիրներ են եղել Հնդկաստանի քաղաքացիների և հայաստանցիների միջև։ Ի՞նչ խնդիրներ ենք ունեցել Հնդկաստանի քաղաքացիների հետ և արդյոք այդպիսի երևույթ կա, թե դա մի դեպք էր, որ ուղղակի մամուլով աղմուկ հանեց», - հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Ավետ Ադոնցը նկատեց, որ Հնդկաստանի և Չինաստանի միջև զուգահեռներ չարժե տանել։
«Կառավարությունը մոտ երկու շաբաթ առաջ վերահստակեցրել է Հնդկաստանի քաղաքացիների համար գոյություն ունեցող ռեժիմը, որոնք մինչ վերջերս կարող էին այցելել Հայաստան և վիզան ստանալ օդանավակայանում։ Այսօրվա դրությամբ մեր կողմից ուժի մեջ են մտել նոր սահմանափակումներ։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում կամ ՀՀ որևէ սահմանային կետում Հնդկաստանի քաղաքացիներին վիզան մեխանիկորեն տրամադրելու սահմանափակումներ կան», - նշեց փոխարտգործնախարարը։

В вопросе предоставления виз гражданам Индии вступили в силу новые ограничения – Авет Адонц
Сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям депутат от фракции «Мой шаг» Микаел Золян попросил заместителя министра иностранных дел Авета Адонца уточнить, рассматривался ли опыт тех постсоветских стран, у которых есть соглашение с Китаем об устранении визового режима.
Он также адресовал замминистра вопрос, произошел ли после заключения соглашения значительно рост притока мигрантов. Депутат попросил также обратиться к вопросу либерализации визового режима между Арменией и Индией.
«Есть неутонченная информация, что между гражданами Индии и армянами возникли какие-то проблемы. Какие проблемы были с гражданами Индии, есть ли подобное явление или это просто один случай, который вызвал шум в прессе», - поинтересовался депутат.
Авет Адонц отметил, что не следует проводить параллели между Индией и Китаем.
«Правительство примерно две недели назад внесло уточнения в существующий для граждан Индии режим, которые до недавнего времени моги посещать Армению и получать визу в аэропорту. По состоянию на сегодняшний день, вступили в силу новые ограничения. Ведены ограничения на механическое предоставление виз гражданам Индии в аэропорту "Звартноц" или на каком-либо пропускном пункте Армении», - отметил Авет Адонц.