Իրանը և ՄԱԳԱՏԷ-ն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում չորս նախագիծ են համաձայնեցրել
Իրանն ու ՄԱԳԱՏԷ-ն չորս նախագիծ են համաձայնեցրել միջուկային էներգետիկայի ոլորտում, հայտնել է IRNA պետական գործակալությունը` հղում անելով Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Քազեմ Ղարիբ Աբադիին:
«Ավելի քան մեկ միլիոն եվրո (մոտ 1,1 միլիոն դոլար) արժողությամբ այդ նախագծերը, որոնց ֆինանսավորումն կիրականացնելու է ՄԱԳԱՏԷ-ն, վերաբերում են տարբեր ոլորտների», - հայտարարել է Աբադին:
Նա նշել է, որ նախագծերն ընդգրկում են անվտանգության ապահովման, հետազոտական միջուկային ռեակտորների առաջմղման, միջուկային վառելիքի բնագավառում կադրային ներուժի հետ աշխատանքի, միջուկային թափոնների օգտահանման ոլորտները:
Մշտական ներկայացուցիչը նաև հավելել Է, որ էներգետիկական կայանների և ուռուցքաբանական հիվանդությունների կանխման ոլորտում երկու նախագծեր ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ արդեն ընթացքի մեջ են: Դրանք կշարունակվեն 2020 և 2021 թվականներին:

Иран и МАГАТЭ согласовали четыре проекта в сфере ядерной энергетики
Иран и МАГАТЭ согласовали четыре проекта в сфере ядерной энергетики, сообщает государственное агентство IRNA со ссылкой на постпреда Ирана при международных организациях в Вене Казема Гариба-Абади.
"Эти проекты стоимостью свыше одного миллиона евро (около 1,1 миллиона долларов – ред.), финансирование которых будет осуществляться МАГАТЭ, касаются различных отраслей", - заявил Абади.
Абади отметил, что проекты охватывают сферы обеспечения безопасности, продвижения исследовательских ядерных реакторов, работы с кадровым потенциалом в области ядерного топлива, утилизации ядерных отходов.
Постпред также добавил, что два проекта по энергетическим станциям и сотрудничеству в сфере предотвращения онкологических заболеваний уже ведутся с МАГАТЭ. Они будут продолжены в 2020 и 2021 годах.