Թրամփը հայտնել է ԱՄՆ ՌԾՈՒ-ի ղեկավարի պաշտոնաթողության մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկրի ռազմածովային ուժերի նախարար Ռիչարդ Սփենսերը պաշտոնաթող է արվել, նրա տեղի համար թեկնածու կառաջադրվի Նորվեգիայում ԱՄՆ դեսպան ծովակալ Քեն Բրեյթուեյթը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսփերը Սփենսերին խնդրել է պաշտոնաթող լինել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի հատուկ ջոկատային Էդվարդ Գալահերի հակասական գործի ֆոնին վստահության կորստի պատճառով, որը մեղադրվում է Աֆղանստանում ռազմական հանցագործությունների համար: Էսփերը Սփենսերին պաշտոնաթող լինել է խնդրել այն բանից հետո, երբ իմացել է, որ ռազմածովային ուժերի նախարարն Սպիտակ տան աշխատակիցներին գաղտնի խնդրել է չմիջամտել Գալահերի դեմ գործին՝ փոխարենը երաշխավորելով, որ հատուկ ջոկատայինը կհեռանա ռազմածովային ուժերից՝ պահպանելով կոչումը: Այդ հարցի վերաբերյալ Սփենսերի դիրքորոշումը տարբերվել է այն դիրքորոշումից, որը նա արտահայտել էր հրապարակայնորեն:
«Ռազմածովային ուժերի նախարար Ռիչարդ Սփենսերի ծառայությունը դադարեցվել է պաշտպանության նախարար Մարկ Էսփերի կողմից: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Ռիչարդին իր ծառայության և պատասխանատվության համար... Այդ պաշտոնին ես առաջադրել եմ Նորվեգիայում ԱՄՆ դեսպան ծովակալ Քեն Բրեյթուեյթըին: Նա մեծ ձեռքբերումների և հաջողությունների մարդ է, ես գիտեմ, որ Քենը հիանալի աշխատանք կկատարի», - գրել է Թրամփը Twitter-ում:

Трамп сообщил об отставке главы ВМС США
Президент США Дональд Трамп сообщил, что министр ВМС США Ричард Спенсер отправлен в отставку, кандидатом на его место будет выдвинут посол США в Норвегии адмирал Кен Брэйтуэйт.
Ранее сообщалось, что глава Пентагона Марк Эспер попросил уйти в отставку Спенсера в связи с потерей доверия на фоне противоречивого дела спецназовца ВМС США Эдварда Галлахера, который обвинялся в военных преступлениях в Афганистане. Эспер попросил об отставке Спенсера после того, как узнал, что министр ВМС тайно предлагал сотрудникам Белого дома не вмешиваться в дело против Галлахера в обмен на гарантии, что спецназовец уйдет из ВМС с сохранением звания. При этом позиция Спенсера по этому вопросу отличалась от той, которую он высказывал публично.
"Служба министра ВМС Ричарда Спенсера была прекращена министром обороны Марком Эспером. Я благодарю Ричарда за его службу и ответственность...Я выдвину адмирала и нынешнего посла в Норвегии Кена Брэйтуэйта (на пост) нового министра ВМС. Человек великих достижений и успехов, я знаю, что Кен проделает потрясающую работу", - написал Трамп в Twitter.