Ֆինլանդիայի փոստատարները երկարացրել են գործադուլը
Ֆինլանդիայի՝ ցերեկային հերթափոխով աշխատող փոստատարները երկարացրել են գործադուլը՝ դեկտեմբերի 8-ից այն տեղափոխելով մինչև դեկտեմբերի 22, ըստ էության՝ մինչև տարեվերջ, ծննդյան արձակուրդներից ելնելով, որոնք երկրում սկսվում են դեկտեմբերի 23-ից, կիրակի տեղեկացրել է փոստատարների և լոգիստիկայի ոլորտի արհմիությունը:
Ֆինլանդիայում նոյեմբերի 11-ից շարունակվում է փոստատարների գործադուլը, որոնք աշխատում են ցերեկը։ Փոստատարների և նրանց գործատուների բանակցությունները ոչնչի չեն հանգեցրել և մտել են փակուղի։
Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 21-ին, գործադուլի հարցը բարձրացել է կառավարական մակարդակի։ Իրավիճակի հանգուցալուծմամբ զբաղվում է Ֆինլանդիայի տեղական ինքնակառավարման և սեփականության կառավարման նախարար Սիրպա Պաատերոն։ Վեճի հիմքն այն է, որ փոստատարներին մի իրավաբանական անձի տիրույթից տեղափոխել են մեկ այլ փոստային կազմակերպություն, իսկ դրա հետ միասին՝ նաև այլ արհմիություն, և տեղի է ունեցել աշխատավարձի փոփոխություն։
«Մինչ այդ PAU-ն մերժել էր հաշտության մասին ազգային հաշտարարի առաջարկությունը... PAU-ն շարունակում է գործադուլը երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 25-ին, ժամը 00.00-ից ամբողջ երկրում, մինչև դեկտեմբերի 22-ի ժամը 22.00-ն», - ասվում է արհմիության հաղորդագրությունում։

Почтальоны Финляндии продлили забастовку до 22 декабря
Почтальоны Финляндии, работающие днём, продлили срок забастовки с 8 декабря до 22 декабря, по сути - до конца года, ввиду рождественских каникул, начинающихся в стране с 23 декабря, сообщает в воскресенье профсоюз почтальонов и сферы логистики (PAU).
В Финляндии с 11 ноября продолжается забастовка почтальонов, работающих днем. Неоднократные переговоры почтальонов и их работодателей ни к чему не привели и зашли в тупик. В четверг, 21 ноября, вопрос забастовки вышел на правительственный уровень. Разрешением ситуации занимается министр местного самоуправления и управления собственностью Финляндии Сирпа Паатеро. Основа спора - перевод почтальонов из одного юридического лица почтовой организации в другое, а вместе с этим и переход почтальонов в другой профсоюз и изменение оплаты труда.
"Ранее сегодня PAU отклонила предложение национального посредника о примирении... PAU бастует в понедельник, 25 ноября с 00.00 по всей стране и до 22.00 22 декабря 2019 года", - говорится в сообщении профсоюза.
Забастовка охватывает около 10 тысяч сотрудников почты, но не распространяется на утреннюю доставку газет.