Ադրբեջանն էներգիայի մատակարար չէ, այլ նավթի և գազի մատակարար է. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Հռոմում «Corriere della Sera» թերթին տված հարցազրույցից մի հատված.
«Ամենահետաքրքիր հատվածը հետևյալ հարցուպատասխանն էր.
Հարց - Ադրբեջանն Իտալիայի համար էներգիայի հիմնական մատակարարներից է: Արդյոք սա խնդի՞ր է մեր երկրի հետ ձեր հարաբերությունների համար:
Պատասխան - Մենք ունենք բավական լավ հարաբերություններ (Իտալիայի հետ) և հուսով ենք, որ դրանք էլ ավելի կբարելավենք: Բայց ես կասեի, որ Ադրբեջանն էներգիայի մատակարար չէ, այլ նավթի և գազի մատակարար է: Այսօր «էներգիա» բառի իմաստը շատ արագ փոխվում է: Շատ շուտով Իտալիայի և բոլոր երկրների համար էներգիայի հիմնական մատակարարը կլինի արևը: Հետևաբար, մենք պետք է հաշվի առնենք փաստերն ու ապագան», - գրել է Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Азербайджан – поставщик нефти и газа, а не энергии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook отрывок из интервью газете «Corriere della Sera» в Риме.
«Самый интересный отрывок – следующий вопрос и ответ:
Вопрос: Азербайджан является для Италии одним из основных поставщиков энергии. Является ли это проблемой для ваших отношений с нашей страной?
Ответ: У нас довольно хорошие отношения (с Италией) и надеемся, что они улучшаться еще больше. Но я бы сказал, что Азербайджан – не поставщик энергии, а поставщик нефти и газа. Сегодня смысл слова "энергия" очень быстро меняется. Вскоре основным поставщиком энергии для Италии и всех стран Европы станет солнце. Следовательно, мы должны учитывать факты и будущее», - написал Никол Пашинян.