Քոչարյանի և մյուսների գործով նիստը թեժ է. դատախազն ու պաշտպանը միմյանց մեղադրեցին քաղաքական պատվեր կատարելու մեջ
26/11/2019 14:11
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում թեժ մթնոլորտում շարունակվում է ընթանալ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը դատական նիստում շարունակեց մեղադրանքններ հնչեցնել մեղադրող դատախազ Կարեն Բիշարյանի հասցեին։
«Կա՛մ պարոն Բիշարյանը նախկինում է քաղաքական պատվեր կատարել, կա՛մ հիմա է կատարում», - հայտարարեց փաստաբանը։
Պողոսյանին արձագանքեց մեղադրող դատախազներից Պետրոս Պետրոսյանը։
«Խնդրում եմ ընդհատել պաշտպանին նման հայտարարությունների կապակցությամբ, պաշտպանը չէ, որ նման հայտարարություններով պետք է պիտակավորի ու որակավորի, թե դատախազն ինչպիսի գործողություններ է իրականացնում», - ասաց Պետրոս Պետրոսյանը։
Նա շեշտեց՝ քաղաքական պատվեր կարող է կատարել պաշտպանը, ով անում է նման հայտարարություն։
«Դատախազը ղեկավարվում է քրեական դատավարության օրենսդրությամբ ու Սահմանադրությամբ, կատարում է իր լիազորությունները», - նշեց մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը Միհրան Պողոսյանին հորդորեց կոռեկտ արտահայտվել։
Պողոսյանը, սակայն, շարունակեց. «Իմ գնահատմամբ՝ սույն քրեական գործը իրականացվում է մեկ ամբողջական քաղաքական պատվերի շրջանակում»։
Կրկին խոսեց Պետրոս Պետրոսյանը։
«Ես խնդրում եմ դատական սանկցիա կիրառել անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու համար», - ասաց մեղադրող դատախազը։
Միհրան Պողոսյանը կրկին շարունակեց. «Կամ էն ժամանակ Կարեն Բիշարյանը չի գործել օրենքի հիման վրա, կամ այժմ չի գործում օրենքի հիման վրա, սա հենց բացարկի հիմքն է»։

На заседании по делу Роберта Кочаряна –  напряженная атмосфера: адвокат и прокурор и обвинили друг друга в выполнении политического заказа
26/11/2019 16:21
На заседании по делу Роберта Кочаряна – напряженная атмосфера: адвокат и прокурор и обвинили друг друга в выполнении политического заказа
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других началось  с подачи ходатайства адвокатов об отводе прокурора Карена Бишаряна из-за предвзятого отношения к их подзащитным.
Судебное заседание проходит в напряженной атмосфере.
Адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян на заседании озвучил обвинения в адрес прокурора Карена Бишаряна.
«Либо господин Бмишарян в прошлом выполнял политический заказ, либо он делает это сейчас. В обеих случаях господин Бишарян не действует в порядке, установленном законами и законом о прокуратуре, и подлежит отводу на этом основании», - заявил адвокат.
Прокурор Петрос Петросян в ответ заявил: «Прошу прервать адвоката за подобные заявления, не адвокат не должен навешивать ярлыки своими заявлениями и не ему судить, какие действия осуществляет прокурор».
Он напомнил, что политический заказ может выполнять адвокат, который делает подобные заявления.
«Прокурор руководствуется Уголовно-процессуальным кодексом, выполняет свои полномочия», - отметил прокурор Петрос Петросян.
Судья Анна Данибекян призвала адвоката выражаться корректно.
Однако Мигран Погосян продолжил: «По моей оценке, данное уголовное дело осуществляется полностью в рамках политического заказа».
Его опять прервал прокурор Петрос Петросян.
«Я прошу применить судебную санкцию за проявление неуважения», - заявил он.
Мигран Погосян снова продолжил: «Либо Карен Бмишарян тогда не действовал на основании закона, либо сейчас не действует на основании закона, именно это лежит в основе отвода».