Թալիբների պատվիրակությունն այցելել է Իրան
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Թեհրանում հանդիպել է «Թալիբան» (Ռուսաստանում արգելված) շարժման պատվիրակության հետ, հայտնել է շարժման մամուլի քարտուղար Սուհայլ Շահինը:
«Պատվիրակությունը, որը գլխավորում է շարժման ղեկավարի տեղակալ և Կատարում քաղաքական գրասենյակի ղեկավար մոլլա Բարադար Ախունդը, Թեհրանում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ: Երկու կողմերը քննարկել են Աֆղանստանի հիմնախնդրի խաղաղ լուծումը և հաշտության գործընթացը»,- հայտնել է Շահինը թվիթերում:
«Քննարկվել են նաև երկկողմ հարաբերությունները և Իրանում աֆղան փախստականների խնդիրները: Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաները ցանկություն են հայտնել սերտ հարաբերություններ պահպանելու աֆղան ժողովրդի հետ և խոստացել լուծել աֆղան փախստականների խնդիրները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Делегация талибов посетила Иран
Министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф в Тегеране встретился с делегацией движения "Талибан" (запрещено в РФ), сообщил в среду пресс-секретарь движения Сухайль Шахин.
"Делегация, возглавляемая заместителем лидера движения и главой политического офиса в Катаре муллой Барадаром Ахундом встретились в Тегеране с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Джавадом Зарифом. Обе стороны обсудили мирное решение проблемы Афганистана и мирный процесс", сообщил Шахин в твиттере.
"Кроме того, обсуждались двусторонние отношения и проблемы афганских беженцев в Иране. Высокопоставленные иранские чиновники выразили желание поддерживать тесные отношения с афганским народом и пообещали решить проблемы афганских беженцев", - говорится в сообщении.