Կաշառք է առաջարկվում մարդկանց իրենց պաշտոնները թողնելու համար. Զոհրաբյանը՝ ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագծի մասին
ՍԴ դատավոր անադմներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագիծը ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն անընդունելի է համարում:
«Խմբակցությունում այս հարցը դեռ չենք քննարկել: Իմ անձնական դիրքորոշումը կարող եմ հայտնել՝ սա բացարձակ անընդունելի նախագիծ է: Սա նշանակում, որ ըստ էության, հարկատուների հաշվին կաշառք է առաջարկվում մարդկանց իրենց պաշտոնները թողնելու համար: Նրանք, ովքեր կհամաձայնեն այս նախագծի արդյուքնում լքել իրենց պաշտոննեը, պիտի լավ մտածեն, որ ցանկացած հաջորդ իշխանության ժամանակ ոչ միայն վերադարձնելու են այն գումարները, որոնք իրենք չեն աշխատել, այլ, ամենայն հավանականությամբ, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության», - ասաց Զոհրաբյանը:
Դիտարկմանաը, թե կառավարությունը պնդում է, որ սա միջազգային պրակտիկայում ընդունված նորմ է՝ պատգամավորն ասաց, որ նման նորմ իրեն հայտնի չէ:
«Տեսնում են խնդիր, քանի որ իրավական ճանապարհով չեն կարողանում այս խնդիրը լուծել, այլ ճանապարհով են փորձում լուծել: Ես մի բան գիտեմ, դա աքսիոմա է՝ մարդը պիտի վարձատրվի իր կատարած աշխատանքի դիմաց», - նշեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել «Սահմանադրական դատարանի մասին» և հարակից օրենքում լրացում կատարելու վերաբերյալ օրենքների նախագծերը, որոնցով առաջարկում է յանքի կոչել 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններով նախատեսված՝ Սահմանադրական դատարանի կազմավորման մոդելը:
Նախագծերով առաջարկվում է ՍԴ դատավորների համար վաղ կենսաթոշակի անցնելու նոր ժամանակավոր մոդել, որը հիմնված է կամավոր սկզբունքի վրա: Նախագիծը ենթադրում է՝ ՍԴ դատավորի կարգավիճակում իր պաշտոնավարումը շարունակող դատավորի կողմից մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը հրաժարական ներկայացնելու դեպքում նրա լիազորությունները դադարելուց հետո մինչև իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նրան հատկացնել կենսաթոշակ՝ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով:

Людям предлагают взятку, чтобы они оставили свои должности – Наира Зограбян о проекте досрочного выхода на пенсию судей Конституционного суда
Депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян считает неприемлемым законопроект о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда.
«Фракция пока не обсуждала этот вопрос. Я могу выразить свое личное мнение – это абсолютно неприемлемый проект. Это значит, что, по сути, за счет налогоплательщиков людям предлагается взятка, чтобы они оставили свои должности. Те, кто согласится уйти с должности в результате этого законопроекта, должны подумать о том, что при любой другой власти они не только вынуждены будут вернуть суммы, которые не заработали, но и, по всей видимости, будут привлечены к уголовной ответственности», - сказала она.
На замечание о том, что правительство утверждает, что это принятая в международной практике норма, депутат заявила, что подобная норма ей неизвестна.
«Видят проблему и поскольку не могут правовым путем решить эту проблему, пытаются решить другим путем. Я знаю одно, человек должен получать оплату за выполненную работу – это аксиома», - отметила депутат.
Напомним, правительство Армении одобрило законопроекты о внесении дополнений в закон «О конституционном суде» и смежные законы, согласно которым предлагается претворить в жизнь модель Конституционного суда, которая предусмотрена изменениями в Конституцию референдумом 6 декабря 2015 года.
Согласно законопроекту, судьям Конституционного суда предлагается новая временная модель раннего выхода на пенсию. В законопроекте отмечается, что в случае представления судьей Конституционного суда заявления об отставке до 31 декабря 2020 года, с момента прекращения его полномочий и до истечения установленного Конституцией срока полномочий судьи, ему будет предоставляться пенсия в размере зарплаты и дополнительных выплат к заработной плате, установленном на момент отставки.