Թուրքիայի կողմից միջազգային իրավունքի սկզբունքների խախտումն անընդունելի է. Փաշինյան
Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները ծայրաստիճան մտահոգիչ են, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին:
«Հայաստանը դատապարտեց վերջերս տեղի ունեցած Թուրքիայի ռազմական ներխուժումը Սիրիայի հյուսիս-արևելք, որն ուղղակի սպառնալիք է ստեղծում այնտեղ բնակվող հայազգի բնակչության համար: Ազգային և կրոնական փոքրամասնությունները դառնում են ահաբեկիչների և նրանց հետևում կանգնածների հիմնական թիրախը: Բոլորս ցնցված էինք սիրիական Դեր Զոր նահանգի Ղամիշլի քաղաքի Հայ Կաթոլիկ եկեղեցու հոգևոր հովվի և նրա հոր դաժան սպանությունից», - ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, հարևան ինքնիշխան պետության տարածք բռնի միջամտության իրական պատճառներն ակնհայտ են և ոչ մի ընդհանուր բան չունեն Թուրքիայի կողմից հայտարարված խնդիրների հետ:
«Թուրքիայի Հանրապետության կողմից միջազգային իրավունքի սկզբունքների խախտումն անընդունելի է և պետք է միանշանակ դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Հայաստանը սատարում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Մենք կշարունակենք ցուցաբերել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին ամեն հնարավոր մարդասիրական օգնություն, որն այսօր նրանց համար այդքան անհրաժեշտ է», - նշել է վարչապետը:

Нарушение принципов международного права со стороны Турции неприемлемы – Никол Пашинян
Происходящие в Сирии события вызывают крайнюю обеспокоенность, заявил сегодня на заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Армения осудила недавнее военное вторжение Турции на северо-восток Сирии, которое создает прямую угрозу для проживающего там армянского населения. Основной мишенью террористов и тех, кто стоит за ними, становятся национальные и религиозные меньшинства. Мы все были потрясены жестоким убийством в Камышлы духовного пастыря Армянской Католической церкви и его отца», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, причины реального вмешательства на территорию соседнего суверенного государства очевидны и не имеют ничего общего с объявленными Турцией задачами.
«Нарушение принципов международного права со стороны Турецкой Республики  неприемлемы и должны быть однозначно осуждены международным сообществом. Армения поддерживает территориальную целостность и суверенитет Сирии. Мы продолжим оказывать дружественному народу Сирии всевозможную гуманитарную помощь, которая сегодня так необходима им», - отметил премьер-министр.