Հունգարիան գեյերի պատճառով հրաժարվել է մասնակցել Եվրատեսիլին
Հունգարիան որոշել է հաջորդ տարի իր մասնակիցներին Եվրատեսիլ չուղարկել՝ գեյերի պատճառով, հայտնում է index լրատվական պորտալը՝ հղում անելով հեռուստատեսության աղբյուրներին:
Նշվում է, որ երաժշտական մրցույթին չմասնակցելու պաշտոնական պատճառ չկա, սակայն որոշումը կարող է կապված լինել վարչապետի «ընտանիքն առաջնային է» քաղաքականության հետ, որն ուղղված է երկրում ավանդական արժեքների պահպանմանը և ծնելիության մակարդակի բարձրացմանը:
Ըստ կայքի, չնայած Եվրատեսիլին մասնակցելուց հրաժարվելուն, հունգարական հեռուստատեսությամբ մրցույթի հեռարձակումը դեռ չի դադարեցվի:
«Եվրատեսիլ -2020» երգի միջազգային մրցույթը կանցկացվի մայիսի 12-ից 16-ը Ռոտերդամում՝ open up (բացվիր) կարգախոսով:

Венгрия отказалась от участия в Евровидении из-за геев
Венгрия решила не отправлять своего участника на Евровидение в следующем году из-за геев, сообщает новостной портал Index со ссылкой на источники в телевидении.
Отмечается, что официальной причины отказа от участия в музыкальном конкурсе нет, однако решение может быть связано с политикой премьер-министра "семья прежде всего", направленной на поддержание традиционных ценностей и повышение рождаемости в стране.
По информации сайта, несмотря на отказ от участия в Евровидении, трансляция конкурса на венгерском телевидении все же не отменится.
Конкурс Евровидение-2020 пройдет в Роттердаме с 12 по 16 мая под слоганом "open up" (откройся. — Прим. ред.).