Էրդողանը «եվրաեռյակից» միջոցներ կխնդրի փախստականներին Սիրիա վերադարձնելու համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախատեսում է Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի («եվրաեռյակի») հետ համաձայնության գալ Անկարային միջոցների հատկացման շուրջ իր սիրիական քաղաքականությունն իրագործելու, այդ թվում՝ փախստականներին Սիրիա վերադարձնելու համար: Նման պնդմամբ հանդես է եկել Bloomberg-ը:
Ըստ գործակալության՝ այդ հարցի շուրջ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան կայանան ՆԱՏՕ-ի՝ դեկտեմբերի 3-4-ը Լոնդոնում անցկացվելիք գագաթնաժողովի հարթակներում:
Ինչպես համարվում է, միջոցների հատկացման նպատակը Թուրքիայի քաղաքականության ֆինանսավորումն է սիրիացի փախստականների նկատմամբ, որոնց Անկարան մտադիր է հայրենիք վերադարձնել, բայց որի համար անհրաժեշտ է ենթակառուցվածք ստեղծել այնտեղ:

Эрдоган запросит у "евротройки" средства для возвращения беженцев в Сирию
Президент Турции Тайиип Эрдоган планирует договориться с Великобританией, Францией и ФРГ ("евротройка") о выделении Анкаре средств для реализации ее сирийской политики, в том числе по возвращению беженцев в Сирию. С таким утверждением выступило в пятницу агентство Bloomberg.
По версии агентства, переговоры по этому вопросу должны состояться на полях саммита НАТО в Лондоне 3-4 декабря. Целью выделения средств, как считается, является финансирование турецкой политики в отношении сирийских беженцев, которых Анкара намерена вернуть на родину, но для чего необходимо создать там инфраструктуру.