Փարիզում հայտնել են Նոտր Դամի վերակառուցումը սկսելու հնարավոր ժամկետը
Ապրիլին տեղի ունեցած հրդեհից հետո Փարիզի Աստավածամոր տաճարի վերականգնման աշխատանքների սկիզբը նախանշված է 2020 թվականի վերջից ոչ շուտ՝ շինարարների համար շենքի ընդհանուր անվտանգության ապահովման անհրաժեշտության պատճառով: Այդ մասին BFM հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիեստերը:
«2020 թվականի վերջին- 2021 թվականի սկզբին։ Ինչու՞ ոչ ավելի շուտ: Որովհետև առաջին հերթին անհրաժեշտ է ապահովել Նոտր Դամի անվտանգությունը»,- ասել է Ռիեստերը՝ պատասխանելով տաճարի վերակառուցումն սկսելու ժամկետների վերաբերյալ հարցին:
Նա մանրամասնել է, որ պետք է հեռացվեն շինարարական փայտամածերն այն տեղի շուրջը, որտեղ գտնվում է հրդեհի ընթացքում տապալված սայրաձողը, շենքը մաքրել մնացած բեկորներից և մեծացնել կառուցվածքների հուսալիությունը:

В Париже назвали возможные сроки начала реконструкции Нотр-Дама
Начало работ по восстановлению собора Парижской Богоматери после апрельского пожара ожидается не раньше конца 2020 года в связи с необходимостью обеспечения общей безопасности здания для строителей. Об этом заявил в пятницу министр культуры Франции Франк Риестер в эфире телеканала BFM.
"В конце 2020 - начале 2021 года, - сказал Риестер, отвечая на вопрос о сроках начала реконструкции собора. - Почему не раньше? Потому что в первую очередь нужно обеспечить безопасность Нотр-Дама".
Он уточнил, что предстоит убрать строительные леса вокруг того места, где находился обрушившийся в ходе пожара шпиль, расчистить здание от оставшихся обломков и повысить надежность конструкций.