Ադրբեջանական կողմից առկա է հրադադարը խախտելու միտումնավոր փորձ. ԱԳՆ հայտարարությունը
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով ծանր վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը:
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտումը, որի հետևանքով ծանր վիրավորում է ստացել Արցախի ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը: Դիպուկահարի կրակի հետևանքով տեղի ունեցած այս միջադեպին չի նախորդել իրավիճակի որևէ լարում, ինչը ի ցույց է դնում, որ ադրբեջանական կողմից առկա է հրադադարը խախտելու միտումնավոր փորձ:
Նման միջադեպերը լրջորեն վնասում են խաղաղ գործընթացին և հակասում խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու շուրջ պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք են բերվել Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Անգամ ներքաղաքական նոր զարգացումների պայմաններում Ադրբեջանը պետք է հավատարիմ մնա իր հանձնառություններին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո անցկացվելիք հերթական նախարարական հանդիպմանն ընդառաջ տեղի ունեցած այս միջադեպն ավելի է ընդգծում հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման առաջնահերթությունը, այդ թվում՝ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման միջոցով:
Արագ ապաքինում ենք ցանկանում վիրավորում ստացած զինծառայողին», - նշված է ՍԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Azerbaijani side makes a deliberate attempt to violate the ceasefire: Armenia’s MFA
Armenian foreign ministry condemns the violation of ceasefire by the Azerbaijani side which caused a severe injury to contract serviceman of Artsakh Defense Army,
“We strongly condemn the ceasefire violation by Azerbaijan which caused a severe injury to Rafael Azizyan, (born in 1997) a serviceman of the Artsakh Defense Army. This unprovoked incident caused by a sniper shot indicates that the Azerbaijani side makes a deliberate attempt to violate the ceasefire.
Such incidents gravely hinder the peace process and contradict the agreements reached with the mediation of the Minsk Group Co Chairs, aimed at creating an environment conducive to peace. Even amidst the new domestic developments, Azerbaijan should uphold its commitments.
This incident, which occurred ahead of the next ministerial meeting to be held under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, even more underlines the priority of the implementation of the agreements aimed at strengthening of the ceasefire, including through the introduction of relevant mechanisms.