Լավրովը Բաքվում կքննարկի ղարաբաղյան կարգավորման հարցը
Լավրովը բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի և նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ակնկալվում է, որ կողմերը կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը քաղաքական, տնտեսական և մշակութա-հումանիտար ոլորտներում:
Արտաքին գործերի նախարարությունները կստորագրեն նաև 2020 թվականի խորհրդակցության պլան:
«Արտաքին գործերի նախարար Մամեդյարովի հետ բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ համագործակցության հիմնախնդիրները: Կկայանա կարծիքների առարկայական փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ», - հանդիպմանն ընդառաջ հայտարարել են ռուսական ԱԳՆ-ից:
Նախարարությունը ավելի վաղ նշել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվ դեր խաղալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծելու միջնորդական ջանքերում և կշարունակի նպաստել կարգավորման գործընթացին՝ ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, այնպես էլ ազգային կարողությունների պայմաններում ՝ հաշվի առնելով սերտ հարաբերությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ:

Лавров обсудит в Баку карабахское урегулирование
Лавров проведет переговоры с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым и президентом страны Ильхамом Алиевым.
Ожидается, что стороны обсудят вопросы развития двухсторонних отношений в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах. Также министерства иностранных дел подпишут план консультаций на 2020 год.
"В ходе переговоров с министром иностранных дел Мамедъяровым планируется обсудить ключевые вопросы двустороннего сотрудничества. Состоится предметный обмен мнениями по международной и региональной проблематике, включая нагорно-карабахское урегулирование", - заявили в российском МИД в преддверии встречи.
В министерстве ранее отметили, что Россия продолжает играть активную роль в посреднических усилиях по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и будет и далее способствовать достижению урегулирования как в составе сопредседателей Минской группы ОБСЕ по Нагорно-Карабахскому урегулированию, так и в национальном качестве с учетом тесных отношений с Азербайджаном и Арменией.