Նոր ավիաընկերության մուտքը խաղից դուրս կթողնի արդեն իսկ գործող ավիաընկերություններին. Բաբկեն Թունյան
03/12/2019 12:49
Նոր ավիաընկերության մուտքը ՀՀ շուկայում արդեն իսկ գործող ընկերությունների համար անհավասար մրցակցության պայմաններ ստեղծելու ռիսկեր է պարունակում, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը:
«Սա կարող է լուրջ ռիսկեր պարունակել ու խաղից դուրս թողնել արդեն իսկ գործող ավիաընկերություններին: Օրինակ Air France-ը, որը Հայաստան է թռնում Շառլ դը Գոլ օդանավակայանից, հիմա եթե նոր ավիաընկերություն ենք ցանկանում ավելացնել ու չենք ֆիքսում նոր ուղղություն, այլ ֆիքսում ենք նոր օդանավակայան, նշանակում է, որ ինչ-որ բյուջետային ավիաընկերություն Փարիզի մեկ այլ օդանավակայանից Հայաստան կարող է թռիչք իրականացնել՝ օգտվելով այս արտոնությունից, արդյունքում մենք Հայաստանում տարիներ շարունակ գործող ավիաընկերությանը կդնենք վատ դրության մեջ», - ասաց Թունյանը:
Խոսելով տնտնեսական մրցակցության հանձնաժողովի եզրակացության մասին՝ Թունյանն ասաց, որ թեև վերջինիս մեջ 4 էջ ռիսկերի մասին է շարադրված, բայց դրանով հանդերձ այն դրական եզրակցություն է տվել նախագծին:
«Դուք նշում եք, որ ձեր հաշվարկներով 300 հազար ուղևորահոսք կավելանա, ուզում եմ տեսնել՝ որտե՞ղ են այդ հաշվարկները, ովքե՞ր են դրանք արել, հաշվե՞լ եք ընդհանրապես, թե եթե օդի պետական տուրքը հանենք, գուցե դրա արդյունքում տնտեսական էֆեկտը ավելի մեծ լինի», - ասաց Թունյանը:

Вхождение на рынок новой авиакомпании может вывести из игры действующие авиакомпании – Бабкен Тунян
Вхождение на рынок Армении новой авиакомпании содержит в себе риск создания неравных условий для уже действующих авиакомпаний, заявил сегодня в парламенте председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
«Это может содержать серьезные риски и вывести из игры уже действующие авиакомпании. Например, авиакомпанию Air France, которая совершает полеты в Армению с аэропорта Шарль-де-Голль. Если хотим добавить новую авиакомпанию и фиксируем не новое направление, а новый аэропорт, это значит, что какая-то бюджетная компания может совершать рейсы в Армению из другого аэропорта Парижа, пользуясь этой привилегией. В результате, мы поставим в плохую ситуацию авиакомпании, которые на протяжении лет работают в Армении», - сказал Бабкен Ткнян.
Касаясь заключения Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, Бабкен Тунян заявил, что, несмотря на то, что в документе на 4-х страницах говорится о рисках, проект удостоился положительного заключения ГКЗЭК.
«Вы отмечаете, что по вашим расчетам пассажиропоток возрастет примерно на 300 тысяч. Хочу увидеть, где этот расчет, кто его сделал? Вы вообще рассчитали, что если мы снимем государственную пошлину за выдачу разрешения на вредное физическое воздействие на атмосферный воздух, экономический эффект в результате этого может быть больше?» - сказал Бабкен Тунян.