Իրանը ցանկանում է ԱՄՆ-ից 130 մլրդ դոլար բռնագանձել
Իրանը ցանկանում է Միացյալ Նահանգներից 130 միլիարդ դոլար բռնագանձել՝ երկրում տեղի ունեցած անկարգությունների պատճառով, հայտարարել է Իրանի դատական իշխանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ղոլյամհոսեյն Էսմայիլին:
Նրա խոսքով՝ հայցերն ու գանգատները տրվել են Իրանի այն քաղաքացիների կողմից, որոնք ուղղակիորեն վնաս են կրել «ԱՄՆ-ի գործողություններից»:
«Այս պահին քննարկվել են քաղաքացիների ավելի քան 360 գործեր և հայցեր ԱՄՆ-ի կառավարության դեմ», - հայտնել է Էսմայիլին՝ նշելով, որ Իրանի դատարանը պահանջել է 130 միլիարդ դոլար բռնագանձել ԱՄՆ-ից:
«Կառավարությունը և արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է օգնեն ԱՄՆ-ի կառավարության դեմ այդ որոշումների կատարմանը մեր քաղաքացիների օգտին», - մեջբերում է նրա խոսքը «Mizan» գործակալությունը:

Иран хочет взыскать с США $130 миллиардов из-за беспорядков в стране
Иран хочет взыскать с США 130 миллиардов долларов из-за беспорядков в стране, заявил официальный представитель судебной власти Ирана Голямхосейн Эсмаили.
По его словам, иски и жалобы были поданы гражданами Ирана, напрямую понесшими ущерб от "действий США".
"К данному моменту были рассмотрены более 360 дел и исков граждан против правительства США", - сообщил Эсмаили, отметив, что суд в Иране потребовал взыскать с США 130 миллиардов долларов.
"Правительство и министерство иностранных дел должны помочь в исполнении этих постановлений против правительства США в пользу наших граждан", - цитирует его слова агентство Mizan.