Լեռնային Ղարաբաղում կա էսկալացիայի իրական սպառնալիք. ԵԱՀԿ գործող նախագահ
Լեռնային Ղարաբաղում կա էսկալացիայի իրական սպառնալիք, ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը:
Ամփոփելով անցնող տարին՝ Լայչակն ընդգծել է, որ տարվա ընթացքում հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված երկխոսությունը կայացել է Մինսկի խմբի գործընթացի, Ժնևյան բանավեճերի և 5+2 ձևաչափի շրջանակներում:
«Մենք փորձել ենք այս պլատֆորմների միջոցով ամրապնդել վստահությունը, վերացնել լարվածությունը, որպեսզի աջակցենք երկխոսությանը, բայց եթե նայենք այլ հարթությունից, պատկերը պակաս ուրախ կլինի», - ասել է նա:
Միրոսլավ Լայչակի խոսքով՝ Վրաստանում մարդիկ բախվում են հիմնական ազատությունների սահմանափակմանը, ինչպիսին է տեղաշարժման ազատությունը:
Ինչ վերաբերում է մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորմանը, ապա, նրա խոսքով, վերջին տարիներին ձեռք բերված առաջընթացը ենթակա է նահանջելու վտանգին:
«Ինչպես իր պաշտոնից հեռացող նախագահ, ես չունեմ կախարդական բանաձև, թե հակամարտություններն ինչ կերպ ու ընդմիշտ կարգավորենք», - նշել է Լայչակը:

Real risk of escalation in Karabakh remains: OSCE acting chairperson
When it comes to Karabakh, there remains a real risk of escalation, OSCE Chairperson-in-Office and Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak said during the OSCE Ministerial Council.
Assessing the past year, Lajcak said the dialogue continued throughout the year - the Minsk Group process, the Geneva discussions, 5+2 format.
“Through these platforms we’ve tried to build confidence, to de-escalate tension to simply keep the dialogue going, but if we look through another lenses, the view is less rosy,” he said.
In Georgia, people are living with the reality of frequent denials of fundamental freedoms, like the freedom of movement, he said.
As for the Transnistria conflict settlement, progress seen in recent years is at risk of backsliding
“As the outgoing chair I do not have any magic formula on how to resolve these conflicts for once and for all,” Lajcak emphasized.
However, the Chairperson-in-Office added that the OSCE efforts to opening channels for new dialogue are invaluable, and this organization will be the first to offer concrete steps towards peace.