«Ժողովուրդ». Օրենսդրության կոպիտ խախտմամբ հայ երեխա է որդեգրել աշխարհահռչակ իտալացի մրցավար Պիերլուիջի Կոլինան
05/12/2019 09:51
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ ԱԱԾ-ն նոյեմբերի 15-ին հայտարարեց, որ բացահայտել է օտարերկրացիների կողմից ՀՀ օրենսդրության կոպիտ խախտմամբ բազմաթիվ երեխաների որդեգրման դեպքեր:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը այս հայտարարության հետքերով բացառիկ մանրամասներ է պարզել. պարզվում է, որ այդ ճանապարհով հայ երեխա է որդեգրել աշխարհահռչակ իտալացի մրցավար Պիերլուիջի Կոլինան: Հիշեցնենք` ըստ ԱԱԾ-ի` մանկաբարձական հաստատության մի շարք ծառայողներ 2016-2018թթ. ընթացքում ծննդատուն դիմած մեկ տասնյակից ավելի կանանց նորածնի հիվանդությունը չափազանցնելու և սուտ տեղեկություններով հոգեբանորեն ճնշելու եղանակով հակել են հրաժարվել երեխայից ու, նրանց կամքին հակառակ, որդեգրման համաձայնություն կորզել: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը հայտնել էր, որ իրեն այդ բացահայտման գործում օգնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Վերջինս «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է, որ ձերբակալվածների մեջ Սոցապ նախարարության աշխատակիցներ չկան:
«Զգույշ պետք է լինենք և որևէ կերպ չտրվենք, այսպես ասեմ, հորդորներին, որոնք ուղղված են երեխայից հրաժարվելուն, երեխայի առողջական խնդիրը պատճառաբանելուն», - ընդգծել է նախարար Բաթոյանը:

«Жоховурд»: Всемирно известный итальянский арбитр Пьерлуиджи Коллина усыновил армянского ребенка с грубым нарушением закона
05/12/2019 11:23
Газета «Жоховурд» пишет, что СНБ 14 ноября распространила сообщение о раскрытии случаев усыновления многочисленных армянских детей с грубым нарушением законодательства Армении.
Изданию удалось выяснить эксклюзивные подробности по данному делу. Таким путем усыновил ребенка из Армении всемирно известный футбольный арбитр Пьерлуиджи Коллина.
Напомним, согласно СНБ, ряд служащих акушерских учреждений в период 2016-2018гг. принудили отказаться от детей и против их воли дать согласие на усыновление более одного десятка женщин, преувеличивая болезнь ребенка и предоставляя ложную
информацию с целью оказания психологического давления.
В беседе с изданием бывший директор СНБ Артур Ванецян сообщал, что ему в раскрытии этого дела помогла министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян.
Заруи Батоян в беседе с газетой сказала, что среди задержанных нет сотрудников министерства. «Мы должны проявить осторожность и не поддаваться на призывы, которые направлены на отказ от ребенка из-за проблем со здоровьем», - подчеркнула министр.