Մամեդյարովը ծանր է որակել Մնացականյանի հետ Բրատիսլավայում տեղի ունեցած բանակցությունները
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը լուրջ ու ծանր է որակել նախօրեին Բրատիսլավայում ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ բանակցությունները, հայտնում է «Ինտերֆաքս Ադրբեջանը»։
«Երեկ մենք իմ հայ գործընկերոջ հետ անցկացրեցինք 3,5 ժամանոց բանակցություններ։ Կարող եմ ասել, որ դրանք լուրջ ու ծանր բանակցություններ էին։ Ցավոք, մենք դեռ ունենք չլուծված հարցեր», - ասել է Մամեդյարովը Բրատիսլավայում։
Նա նշել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են հակամարտության կարգավորման փուլային քայլերը։
Մամեդյարովը նորից հայտնել է, որ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի դիրքորոշումն անփոփոխ է։
«Առաջին քայլը պետք է լինի հակամարտության հիմնական հետևանքների վերացումը, որը երաշխավորում է հայկական զորքի անհապաղ, ամբողջական ու անվերապահ դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից ու հարակից օկուպացված տարածքներից, ինչպես դա նախատեսվում է ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերով։ Դա լավ հնարավորություն կբացի երկրորդ քայլի՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար», - ասել է նա։

Azerbaijani FM describes talks with Armenia’s counterpart in Bratislava as “serious and hard”
Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov described his talks with Armenia’s counterpart Zohrab Mnatsakanyan in Bratislava as serious and hard, Interfax-Azerbaijan reports.
“Yesterday we conducted 3,5-hour long negotiations with my Armenian counterpart. I can say that these were rather serious and hard talks. Unfortunately, we still have unresolved issues,” Mammadyarov stated.
He said that during the meeting the progressive steps of the settlement of the conflict were discussed.
Mammadyarov also stated that Azerbaijan’s position over conflict resolution has not changed.
“The first step must be complete and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the Nagorno Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan,” he said, stressing that it will open a good opportunity for the next step – determination of status of Nagorno-Karabakh.