Եթե Նիկոլ Փաշինյանը պահպանել է բանականության վերջին նշույլներն, ապա պետք է հաջորդ տարի նախաձեռնի արտահերթ ընտրություններ ԱԺ-ում. Աշոտյան
06/12/2019 12:10
Այս մեկուկես տարվա ընթացքում Փաշինյան-Մնացականյան զույգի դեգերումները ղարաբաղյան հարցում ավարտվեցին նրանով, որ վերահաս ճգնաժամից և կատաստրոֆայից խուսափելու համար այդ զույգը կրկին բռնեց Սերժ Սարգսյան-Էդվարդ Նալբանդյան զույգի կողմից մշակված բանակցային փաթեթից, ՀՀԿ գրասենյակում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Եթե դիտարկենք Զոհրաբ Մնացականյանի վերջին ելույթը Բրատիսլավայում, մի մտքից զատ, տպավորություն կար, որ Նալբանդյանն է խոսում մեզ հետ: Ի՞նչ կարիք կար մեկուկես տարի կորցնել, քայքայել բանակցային դիրքերը, մեծամտանալ, ասել, որ ես ամեն ինչ գիտեմ, սկսում եմ բանակցային գործընթացը սեփական կետից, իսկ վերջում գալ և որպես փրկօղակ բռնվել Սերժ Սարգսյանի թողած քաղաքական ժառանգության այդ հատվածից», - հայտարարեց Արմեն Աշոտյանը:
Նա նշեց՝ Բրատիսլավայի քննարկումը մշուշոտ է.
«Կա հստակ դիսոնանս, մինչև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում բանակցային գործընացը, և վերջնարդյունքը: Պետք է հասկանալ, թե ինչ է կատարվել այնտեղ, ես ունեմ վարկածներ, որոնց մասին չեմ ուզում բարձրաձայնել: Իրեն թափանցիկ հռչակած իշխանությունը պարտավոր է մեզ բացատրել՝ ի՞նչ կատարվեց Բրատիսլավայում, ի՞նչ էիք խոստացել և ո՞ւմ էիք խոստացել հանդիպումից առաջ, ինչո՞ւ այդ հանդիպումը որևէ ռեալ կերպ չներկայացվեց հանրությանը»:
Աշոտյանի խոսքով՝ կարելի է ասել, որ մեկուկես տարի անց այս իշխանությունները կրկին վերադարձել են իրենց բանակցած փաթեթին:
«Բացասական հետևանքն, իհարկե, միայն ժամանակի կորուստը չէ և այն լոպազությունը չէ, որով գործող իշխանությունները խոսում էին մինչև այս հանդիպումները: Հիմա իշխանությունների համար պլան B-ի խնդիր է առաջանում, որն իր մեջ հետևյալ բաղադրիչն է ներառում. դադարել ջլատել հասարակությունն ու քաղաքական դաշտը յուրայինների և թնամիների բաժանել, հրապարակավ հայտարարել, որ Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ զեբրայի՝ այն է սև ու սպիտակի դարաշրջանն ավարտված է», - ասաց Աշոտյանը:
Ըստ նրա՝ սա շատ կարևոր է, որպեսզի արցախյան ճակատում սպասվող դիվանագիտական և ոչ միայն դիվանագիտական զարգացումներին ընդառաջ հայ հասարակությունը լինի հնարավորինս կոնսոլիդացված:
ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով՝ պետք է նաև ՀՀ քաղաքական համակարգը ֆորմատի ենթարկել:
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը պահպանել է բանականության վերջին նշույլներն, ապա պետք է հաջորդ տարի նախաձեռնի արտահերթ ընտրություններ Ազգային ժողովում: Ակնհայտ է, որ ավաղ, ԱԺ-ն ի սկզբանե մեռելածին էր», - ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի հարցը ածանցվող հարց է մեծ աշխարհաքաղաքական խաղատախտակի վրա, և դրան դիմակայելու համար մեր իշխանություններին հարկավոր են ոչ թե սեփական պատկերով գուլպաներ կամ մոմեր, այլ՝ կոնսոլոդիացված քաղաքական միտք:

Если Никол Пашинян сохранил последние признаки разума, должен инициировать в будущем году внеочередные парламентские выборы – Армен Ашотян
06/12/2019 13:44
Разброд и шатания пары Пашинян – Мнацаканян в карабахском урегулировании за эти полтора года завершились тем, что эта пара во избежание назревающего кризиса и катастрофы опять ухватилась за разработанный парой Серж Саргсян – Эдвард Налбандян переговорный пакет, заявил сегодня на пресс-конференции в офисе Республиканской партии Армении заместитель председателя РПА Армен Ашотян.
«Если рассматривать последнее выступление Зограба Мнацаканяна в Братиславе, кроме одной мысли, то создалось впечатление, что с нами говорит Налбандян. Какой смысл имело терять полтора года, разрушать переговорные позиции, демонстрировать высокомерие, заявлять "я все знаю, начинаю переговорный процесс с собственной точки", а в конце приходить и в качестве спасательного круга хвататься за эту часть оставленного Сержем Саргсяном политического наследия», - заявил Армен Ашотян.
Он отметил, что состоявшееся в Братиславе обсуждение вызывает вопросы.
«Есть явный диссонанс – до переговорного процесса в рамках формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ и окончательным результатом. Нужно понять, что произошло там, у меня есть версии, о которых не хочу говорить. Провозгласившая себя прозрачной власть обязана объяснить нам, что произошло в Братиславе, что вы обещали до встречи, почему эта встреча не была представлено как-то реально обществу», - сказал Армен Ашотян.
По его словам, можно констатировать, что через полтора года действующая власть снова вернулись к их переговорному пакету.
«Негативное последствие, конечно, не только потеря времени и то бахвальство, с которым действующие власти говорили до этих встреч. Сейчас у власти возникает проблема "плана B", который включает в себя следующий элемент – прекратить разобщать общество и делить политическое поле на своих и чужих, публично заявить, что в новейшей истории Армении завершена эпоха зебры, то есть – черного и белого», - отметил Армен Ашотян.
По его словам, очень важно, чтобы армянское общество в преддверие ожидающихся на арцахском фронте дипломатических, и не только дипломатических развитий, по возможности консолидировалось.
Заместитель председателя РПА отметил также, что нужно также подвернуть форматированию политическую систему Армении.
«Если Никол Пашинян сохранил последние признаки разума, то должен инициировать в будущем году внеочередные парламентские выборы. Очевидно, что это Национальное Собрание изначально было непригодным и недееспособным», - сказал Армен Ашотян.
По его словам, вопрос Арцаха – составляющая большой геополитической игры, для противостояния которой действующим властям нужны не носки и свечи с собственным портретом, а консолидированная политическая мысль.