Եթե Նիկոլ Փաշինյանը պահպանել է բանականության վերջին նշույլներն, ապա պետք է հաջորդ տարի նախաձեռնի արտահերթ ընտրություններ ԱԺ-ում. Աշոտյան
06/12/2019 12:10
Այս մեկուկես տարվա ընթացքում Փաշինյան-Մնացականյան զույգի դեգերումները ղարաբաղյան հարցում ավարտվեցին նրանով, որ վերահաս ճգնաժամից և կատաստրոֆայից խուսափելու համար այդ զույգը կրկին բռնեց Սերժ Սարգսյան-Էդվարդ Նալբանդյան զույգի կողմից մշակված բանակցային փաթեթից, ՀՀԿ գրասենյակում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Եթե դիտարկենք Զոհրաբ Մնացականյանի վերջին ելույթը Բրատիսլավայում, մի մտքից զատ, տպավորություն կար, որ Նալբանդյանն է խոսում մեզ հետ: Ի՞նչ կարիք կար մեկուկես տարի կորցնել, քայքայել բանակցային դիրքերը, մեծամտանալ, ասել, որ ես ամեն ինչ գիտեմ, սկսում եմ բանակցային գործընթացը սեփական կետից, իսկ վերջում գալ և որպես փրկօղակ բռնվել Սերժ Սարգսյանի թողած քաղաքական ժառանգության այդ հատվածից», - հայտարարեց Արմեն Աշոտյանը:
Նա նշեց՝ Բրատիսլավայի քննարկումը մշուշոտ է.
«Կա հստակ դիսոնանս, մինչև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում բանակցային գործընացը, և վերջնարդյունքը: Պետք է հասկանալ, թե ինչ է կատարվել այնտեղ, ես ունեմ վարկածներ, որոնց մասին չեմ ուզում բարձրաձայնել: Իրեն թափանցիկ հռչակած իշխանությունը պարտավոր է մեզ բացատրել՝ ի՞նչ կատարվեց Բրատիսլավայում, ի՞նչ էիք խոստացել և ո՞ւմ էիք խոստացել հանդիպումից առաջ, ինչո՞ւ այդ հանդիպումը որևէ ռեալ կերպ չներկայացվեց հանրությանը»:
Աշոտյանի խոսքով՝ կարելի է ասել, որ մեկուկես տարի անց այս իշխանությունները կրկին վերադարձել են իրենց բանակցած փաթեթին:
«Բացասական հետևանքն, իհարկե, միայն ժամանակի կորուստը չէ և այն լոպազությունը չէ, որով գործող իշխանությունները խոսում էին մինչև այս հանդիպումները: Հիմա իշխանությունների համար պլան B-ի խնդիր է առաջանում, որն իր մեջ հետևյալ բաղադրիչն է ներառում. դադարել ջլատել հասարակությունն ու քաղաքական դաշտը յուրայինների և թնամիների բաժանել, հրապարակավ հայտարարել, որ Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ զեբրայի՝ այն է սև ու սպիտակի դարաշրջանն ավարտված է», - ասաց Աշոտյանը:
Ըստ նրա՝ սա շատ կարևոր է, որպեսզի արցախյան ճակատում սպասվող դիվանագիտական և ոչ միայն դիվանագիտական զարգացումներին ընդառաջ հայ հասարակությունը լինի հնարավորինս կոնսոլիդացված:
ՀՀԿ փոխնախագահի խոսքով՝ պետք է նաև ՀՀ քաղաքական համակարգը ֆորմատի ենթարկել:
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը պահպանել է բանականության վերջին նշույլներն, ապա պետք է հաջորդ տարի նախաձեռնի արտահերթ ընտրություններ Ազգային ժողովում: Ակնհայտ է, որ ավաղ, ԱԺ-ն ի սկզբանե մեռելածին էր», - ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի հարցը ածանցվող հարց է մեծ աշխարհաքաղաքական խաղատախտակի վրա, և դրան դիմակայելու համար մեր իշխանություններին հարկավոր են ոչ թե սեփական պատկերով գուլպաներ կամ մոմեր, այլ՝ կոնսոլոդիացված քաղաքական միտք:

If Nikol Pashinyan preserved last signs of rationality he must think of conducting snap parliamentary elections in 2020: Armen Ashotyan
06/12/2019 12:36
To avoid the impending crisis and catastrophe Pashinyan-Mnatsakanyan couple used Serzh Sargsyan-Edward Nalbandyan’s negotiation package, vice-chairman of the Republican party Armen Ashotyan said at a press conference today.
“If to revise Zohrab Mnatsakanyan’s latest speech in Bratislava, with an exception of one idea, there was an impression as if Nalbandyan is speaking. Was there a need to lose a year and a half, destroy the positions in the negotiations, become arrogant and say I know everything, I start the negotiation process from my own point and in the end come and cling from the political heritage of Serzh Sargsyan as a lifeline,” Armen Ashotyan stated.
He described the discussion in Bratislava as foggy.
“There is clear dissonance before the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group and the final result. It is necessary to understand what happened there. I have my hypothesis, I would not like to voice them though. The authorities, having proclaimed themselves as transparent, must explain us what happened in Bratislava, what they promised, who they promised before the meeting and why the meeting was not presented to the public,” Ashotyan said, adding that after a year and a half the authorities returned to the package of negotiations prepared by the former authorities.
“The negative consequence of it is not only the waste of time and not the arrogance with which the authorities were talking before these meetings. Currently the authorities must think of plan B which must be to stop dividing the society and political field into associates and enemies, they must state publicly that in the newest history of Armenia the era of zebra – of black and white - has ended,” Ashotyan said.
He said it is very important for the people to be as consolidated as possible ahead of the diplomatic and not only diplomatic developments in the Artsakh front.
The vice-chairman of the party also voiced the necessity to format Armenia’s political system.
“If Nikol Pashinyan has preserved the last signs of rationality, next year he must initiate snap parliamentary elections. It is obvious that from the very beginning the NA was stillborn,” Ashotyan said.
he also stressed that Artsakh issue is derivative issue on the big geo-political board. "To confront it our authorities need not socks or candles with own portraits but consolidated political mind," he said.