WADA-ն Ռուսաստանին չորս տարով զրկել է Օլիմպիական խաղերի մասնակցելու իրավունքից
Հակադոպինգային համաշխարհային կազմակերպությունը` WADA-ն, Ռուսաստանին չորս տարով զրկել է միջազգային մրցաշարերին, Օլիմպիական խաղերի մասնակցելու իրավունքից: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտնում է ТАСС-ը:
Բացի այդ՝ WADA-ն արգելք է սահմանում նման միջոցառումների ՌԴ պետական ծառայողների և Ռուսաստանի Պարալիմպական և Օլիմպիական կոմիտեների ղեկավարության մուտքի վրա:
Ռուսական հակադոպինգային կազմակերպությունը զրկվել է համապատասխանության կարգավիճակից: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 21 օրից կամ  CAS-ում բողոքարկման ուսումնասիրությունից հետո:
Շվեյցարական Լոզանում ընթացող կոմիտեի նիստի ժամանակ Ռուսաստանին զրկելու որոշումն ընդունվել է միաձայն: Ռուս մարզիկներն իրավունք չեն ունենա հանդես գալու Ռուսաստանի դրոշի ներքո, ինչպես նաև աշխարհի առաջնություններ հյուրընկալելու իրավունքից:

ВАДА на четыре года лишило Россию права на международные соревнования
Всемирное антидопинговое агентство на четыре года лишило Россию права принимать участие в международных спортивных мероприятиях. Об этом 9 декабря сообщает ТАСС.
Кроме того, ВАДА вводит запрет на посещение таких соревнований госслужащими РФ и руководством Олимпийского и Паралимпийского комитетов России. Российское антидопинговое агентство лишено статуса соответствия. Решение ВАДА по России вступит в силу через 21 день или после рассмотрения апелляции в CAS.
Отметим, что спортсмены из России, которые докажут свою непричастность к нарушению антидопинговых правил, смогут принимать участие в чемпионатах мира и Олимпийских играх. При этом выступать они будут под нейтральным флагом. Демонстрировать какую-либо национальную символику им будет запрещено.