ՍԴ-ն մնացել է միակ անառիկ ամրոցը, որը գրավելով՝ իշխանությունը կարող է ցանկացած նախաձեռնություն կյանքի կոչել. Գևորգ Պետրոսյան
10/12/2019 10:45
Ո՞վ չի հասկանում, որ սա իրականում կամավոր գործընթաց չէ. ամբողջ պետական մեքենան լծվել է այս գործին, այդ ե՞րբ է իրավունքը պարտադրվել մարդկանց, որ այսօր էլ պարտադրվի, և հարց է՝ ինչո՞ւ է թիրախավորվել հենց Սահմանադրական դատարանը, ԱԺ ամբիոնից այսօր իր ելույթն այսպես սկսեց պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագծին։
«Ի՞նչու են ընտրվել հենց 2018 թվականից հետո ընտրված անդամները. որովհետև դրանից առաջ ընտրվածները նախորդ իշխանությունների ներկայացուցիչներն են։ Պարոն նախարար, հարկատուներից հարցրե՞լ եք՝ նրանք ուզո՞ւմ են չաշխատող դատավորին ամսական մոտ 800 հազար աշխատավարձ տալ։ Վստահաբար կարող եմ ասել՝ ոչ», - արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին հարց ուղղեց պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ այսօր ՍԴ-ն մնացել է միակ անառիկ ամրոցը, որը գրավելով՝ իշխանությունը կարող է ցանկացած նախաձեռնություն կյանքի կոչել, այդ թվում՝ Ստամբուլյան կոնվենցիան, մինչդեռ ներկա կազմը դա անել թույլ չի տալիս։ «Այն, որ ՍԴ-ի հարցը բացառապես քաղաքական գործընթաց է, դուք եք խոստովանել»,- ասաց Գևորգ Պետրոսյանը։

Today CC is the only impregnable fortress by invading which the authorities may bring into life any initiative: Gevorg Petrosyan
Lawmaker from Prosperous Armenia faction Gevorg Petrosyan, speaking at the NA today, stated that the whole state machine has been engaged in the process of sending the Constitutional Court judges to the early retirement. The lawmaker stressed that it is not a volunteer process and this right is being imposed on people.
“Why the members elected after 2018 have been chosen? Because those elected before it are representatives of the former authorities. Mr minister, have you asked the tax payers whether they want to pay 800,000 monthly salary to non-working judge. I can say for sure, they don’t,” the lawmaker asked justice minister Rustam Badasyan.
He said today the CC has remained the only impregnable fortress by invading which the authorities may bring into life any initiative, including the Istanbul Convention while the current staff will not allow it to happen.