Բյուջեն լցնելու և դատարանները թեթևացնելու «նոր» մեթոդ՝ 5000 դրամանոց ակտերի հաշվին. Սուրեն Պարսյան
Երեկ ՀՀ ԱԺ–ն, երկրորդ ընթերցմամբ և ամողջությամբ, ընդունեց «Պետական տուրքի մասին» օրենքում կատարվող լրացումը, ըստ որի՝ 2020 թվականի հունվարի 1-ից Ճանապարհային ոստիկանության կողմից կայացված որոշումները դատարան բողոքարկելու համար սահմանվելու է պետական տուրք 4000 ՀՀ դրամ։
Այսինքն` այսուհետ քաղաքացիները 5000 դրամանոց ակտը բողոքարկելու համար պետք է վճարեն գրեթե նույնքան գումար, իսկ ավելի պատկերավոր՝ 1000 ՀՀ դրամի չափով վարչական պատասխանատվության որոշումը դատական կարգով վիճարկելու համար պետք է վճարեն քառապատիկի չափով։
Հասկանալի է, որ այս օրենքը «սղացրել» են նրա համար, որ վարչական դատարանի ծանրաբեռնավածությունը թեթևացնեն։ Իսկ ովքեր, որ համաձայն չեն վարչական ակտի հետ, այն կարող են բողոքարկել վերադասության կարգով ՀՀ ոստիկանությունում, որը որպես կանոն 95 տոկոսի դեպքում մերժում է։ Միաժամանակ, հիշեցնեմ նաև ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2018 թվականի հուլիսի 10-ի ՍԴՈ-1426 որոշման մասին, ըստ որի՝ դատարաններում պետական տուրքի վճարումից ազատվում են ոչ առևտրային կազմակերպությունները և ֆիզիկական անձինք՝ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ համապատասխան լիազորված մարմինների ընդունած որոշման դեմ բողոքներով՝ դատական բողոքարկման բոլոր փուլերում:
Այս պահին ՀՀ ոստիկանությունը պատրաստ չէ անաչառ, արդարացի և ողջամիտ ժամկետներում ուսումնասիրել իր իսկ ընդունած վարչական ակտերը, և 4000 ՀՀ դրամ պետական տուրքի սահմանումը ՀՀ քաղաքացիների համար կդառնա լրացուցիչ ֆինանսական բեռ, ինչը կպարտադրի վճարել երբեմն ակնհայտ սխալ ճանապարհային ոստիկանության ակտերը։

«Новый» метод пополнения бюджета и снижения нагрузки судов за счет актов на 5000 драмов – Сурен Парсян
10/12/2019 16:41
Вчера парламент Армении принял во втором и основном чтении проект о внесении дополнений в закон «О государственной пошлине», согласно которому с 1-го января 2020 года для обжалования принятых Дорожной полицией решений в суде будет установлена государственная пошлина в размере 4000 драмов.
То есть, впредь граждане для обжалования акта на 5000 драмов должны заплатить почти такую же сумму, а более образно – для обжалования в судебном порядке решения об административной ответственности в размере 1000 драмов должны заплатить четырехкратную сумму.
Понятно, что этот закон «провели» для того, чтобы уменьшить загруженность Административного суда. А те, кто не согласен с административным актом, могут обжаловать в вышестоящем порядке в полицию Армении, которая, как правило, в 95% случаев отказывает.
Напомню также о постановлении Конституционного суда от 10-го июля 2018 года ПКС-1426, согласно которому некоммерческие организации и физические лица освобождаются от уплаты государственной пошлины в судах посредством жалоб против принятых соответствующими компетентными органами решений, на всех этапах судебного обжалования.
В данный момент полиция Армении не готова беспристрастно, справедливо и в разумные сроки изучить даже принятые с ею административные акты, и установление государственной пошлины в размере 4000 драмов станет для граждан Армении дополнительной финансовой нагрузкой, вынудив их платить иногда очевидно ошибочные акты Дорожной полиции.