Նոր ԱԷԿ կառուցելու հեռանկար չի քննարկվում, գործող էներգաբլոկը կարող է աշխատել նախ մինչև 2026 թվականը. Պապիկյան (Տեսանյութ)
10/12/2019 12:30
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանը առաջիկայում նոր ատոմակայան կառուցելու հեռանկար չի քննարկում:
«Հիմա Ռուսաստանը, Կորեան, ԱՄՆ-ն ավելի փոքր հզորությամբ ատոմակայանների պրոեկտներ ունեն, բայց դրանք դեռևս գործարկված չեն: Չեմ բացառում, որ ինչ-որ փուլում, երբ դրանք կգործարկվեն՝ Հայաստանը նման խնդիր կարող է դնել իր առաջ, բայց այս պահին այս էներգաբլոկը կարող է իր գործունեությունը շարունակել նախ մինչև 2026 թվականը, մինչդեռ հնարավոր է այն շահագործել մինչև 2036 թվականը», - ասաց նախարարը:
Հարցին, արդյոք դիտարկվում է 2-րդ էներգաբլոկն արդիականացումից հետո շահագործել մինչև 2036 թվականը՝ Պապիկյանն ասաց.

Armenia not planning construction of new nuclear plant yet: minister
Armenia’s territorial and infrastructures minister Suren Papikyan told the reporters today that Armenia is not discussing opportunity of building new nuclear power plant in near future.
“Currently Russia, Korea, the USA have projects of nuclear plants with smaller power but they are not operating yet. I do not exclude that at some phase after their operation Armenia may put such issue before it but as of now this power unit may operate both till 2026 and up to 2036,” the minister said.
Asked whether the upgrading Armenia plans to exploit the energy unit till 2036, the minister said, “I do not want to run ahead but its opportunities allow it.”