Թե՛ 1991 թվականին, թե՛ 2006-ին այս օրը մեր ժողովուրդը կատարեց պատմական ընտրություն՝ իր ձայնը տալով՝ հանուն ազատ ու անկախ Արցախի. Բակո Սահակյան
10/12/2019 10:33
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ, ուղերձում ասված է․
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ պետական կարեւորագույն տոնի՝ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Թե՛ 1991 թվականին եւ թե՛ 2006 թվականին այս օրը մեր ժողովուրդը կատարեց պատմական ընտրություն՝ իր ձայնը տալով՝ հանուն ազատ ու անկախ Արցախի, հանուն ժողովրդավարական, իրավական ու սոցիալական պետություն կառուցելու անսասան որոշման:
Մեր պետականաշինության ճանապարհին կարեւոր քայլ էր երկրի հիմնական օրենքի՝ Սահմանադրության ընդունումը, որի հիմքում մարդն է, նրա իրավունքների, ազատությունների ու շահերի պաշտպանությունը: Սրանք համամարդկային արժեքներ են, որոնք կարեւոր են քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման համար:
Եվ արդեն 28 տարի է՝ մենք ընթանում ենք այս ճանապարհով՝ օր օրի զարգացնելով ու զորացնելով մեր երկիրը, ամրապնդելով պետականության հիմքերն ու ժողովրդի անվտանգությունը, բարելավելով մարդկանց կենսապայմանները: Սա բարդ ու անհարթ ճանապարհ է, որը մեր ժողովուրդն անցնում է պատվով ու արժանապատվությամբ՝ անձնվիրաբար հաղթահարելով բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս այս նշանակալի տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, մեծագույն հաջողություններ՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության ու մեր ժողովրդի»:

Artsakh Republic president sends congratulatory address on the NKR State Independence Referendum and Constitution Day
On 10 December President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the NKR State Independence Referendum and Constitution Day.
" Dear people of Artsakh,
On behalf of the republic's authorities and myself personally I extend my heartfelt congratulations on this most important state holiday - the Day of the NKR State Independence Referendum and Constitution.
On this very day both in 1991 and 2006 our people made a historic choice by voting for free and independent Artsakh, for the formation of a democratic, legal and social state.
An important step on our state-building path was the adoption of the country's basic law - the Constitution, the cornerstone of which is a human being, the protection of his and her rights, freedoms and interests. These are universal values that are important for the development of civil society and democratic institutions.
We have been following this path for 28 years, developing and strengthening our country day by day, cementing the foundations of the statehood and the security of the people, improving their living standards. It is a difficult and thorny way that our people pass through with dignity, selflessly overcoming all the difficulties and ordeals.
I once again congratulate all of us on this significant holiday wishing peace, robust health and greatest success for the glory of the Artsakh Republic and our people".