Թրամփը հայտարարել է, որ իմփիչմենթի ընթացակարգը նպաստում է իր վարկանիշի աճին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահություն է հայտնել, որ Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատներն արդեն խճճվել են իմփիչմենթի ընթացակարգում՝ այն դեպքում, երբ իր վարկանիշներն աճում են: Նա այս մասին հայտարարել է երեքշաբթի երեկոյան՝ ելույթ ունենալով Փենսիլվանիայում տեղի ունեցած հանրահավաքին:
«Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների, Մեքսիկայի և Կանադայի առևտրային համաձայնագրին (The United States - Mexico - Canada Agreement, USMCA) աջակցելու մասին այն նույն օրը, երբ հայտարարում էր, որ իրենք` դեմոկրատները պատրաստվում են ինձ ենթարկել իմփիչմենթի ընթացակարգի»,- ասել է Թրամփը. «Ինձ՝ 45-րդ նախագահին, ձեր սիրելի նախագահին»:
«Փելոսին հայտարարել է իմփիչմենթի մասին, նրա թիկունքին մի քանի տղաներ են կանգնած», - շարունակել է նա՝ հավելելով. «Հիմա նա հայտարարել է, որ համաձայնագրին կաջակցի, ինչո՞ւ, որովհետև դա ահռելի գործ է: Նրանք իմփիչմենթի պատճառով շարքից դուրս են եկել, իսկ մեր վարկանիշները այդ՝ շատ հիմար իմփիչմենթի շնորհիվ աճել են», - պնդել է Սպիտակ տան ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ իմփիչմենթի շրջանակում հետաքննությունն ուղղված է այն հանգամանքին, որ «ոչնչացնեն 2016 թվականի ձայները կամ փորձեն հաղթել 2020 թվականի ընտրություններում»:

Трамп заявил, что процедура импичмента ведет к росту его рейтинга
Президент США Дональд Трамп убежден, что демократы в Палате представителей уже сами запутались в процедуре импичмента, в то время как его рейтинги растут. Об этом он заявил во вторник вечером, выступая на митинге в Пенсильвании.
"Спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси объявила о [поддержке] торгового соглашения Соединенных Штатов, Мексики и Канады (The United States - Mexico - Canada Agreement, USMCA) в тот же день, когда заявила, что они [демократы] собираются подвергнуть меня процедуре импичмента, - сказала Трамп. - Меня, 45-го президента, вашего любимого президента".
"Пелоси объявила об импичменте, а за ней стоят несколько парней, - продолжил он. - Теперь она объявила, что [поддержит] соглашение. Почему? Потому что это огромное дело".
"Они сбиты с толку импичментом, а наши рейтинги выросли из-за этого очень глупого импичмента", - утверждает глава Белого дома. По его словам, расследование в рамках процедуры импичмента направлено на то, чтобы "аннулировать голоса 2016 года, или попытаться выиграть выборы в 2020 году".