«Սա կարող է խարխլել երկրի հիմքերը». ՍԴ դատավորների՝ վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրինագիծն ամբողջությամբ ընդունվեց
11/12/2019 12:18
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների՝ վաղաժամ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրենքի նախագիծը:
Նշենք, որ նախագիծը Սահմանադրական օրենք էր և հետևաբար դրա ընդունման համար անհրաժեշտ էր պատգամավորների թվի ընդհանուր ձայների 3/5-ը: Նապխագիծն ընդունվեց 75 ձայնով: Խորհրդարանական ընդդիմությունը դեմ քվեարկեց նախագծին:
Գործուղման մեջ գտնվող 7 պատգամավոր էլ իրենց կողմ քվեներն էին թողել։
Ինչպես իր ելույթում նշեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը, երեկ ամբողջ քննարկումը հետևյալ տրամաբանության մեջ էր. ով դեմ է նախագծին, դեմ է երկրի զարգացմանը։ Նրա համոզմամբ՝ դա չի կարող ճիշտ և ճշմարտացի լինել:
«Մենք կարծում ենք՝ այս թեզը ճիշտ չէ, որ նպաստ տալը 7 հոգու չի կարող երկրի զարգացման համար հիմնարար դրույթ լինել: Մենք միանշանակ դեմ ենք սրան, չի կարող այսպիսի անհեռանկար գործիքը լինել երկրի զարգացման հիմք, հակառակը՝ սա կարող է խարխլել երկրի, պետականության հիմքերը», - նշեց Միքայել Մելքումյանը:

Это может расшатать страну, основы государственности – парламент принял законопроект о досрочном выходе на пенсию судей КС
11/12/2019 13:38
Парламент Армении принял сегодня во втором и основном чтении законопроект о внедрении института раннего выхода на пенсию судей Конституционного суда.
Отметим, что законопроект является конституционным и, следовательно, для принятия необходимо 3/5 голосов от общего числа депутатов парламента. Законопроект был принят 75 голосами «за». Оппозиционные фракции проголосовали «против» законопроекта. Находящиеся в командировке 7 депутатов оставили заявления о своем голосовании «за» законопроект.
Как отметил в своем выступлении депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, вчера все обсуждение проходило по логике – те, кто против принятия законопроекта, выступает против развития страны. По его убеждению, подобный подход не может быть правильным.
«Мы считаем, что этот тезис не верен, предоставление пособий 7 судьям не может быть заложено в основу развития страны. Мы однозначно выступаем против этого, такой бесперспективный инструмент не может стать основой развития страны. Наоборот, это может расшатать страну, основы государственности», - заявил Микаел Мелкумян.